Sport to zdrowie, czyli poradnik aktywnego malucha

Dziadkowie i rodzice powtarzali nam: „W zdrowym ciele zdrowy duch” i te proste, lecz mądre słowa nie straciły na ważności. Dbanie o aktywność fizyczną naszych dzieci ułatwi nam przekonanie, że dla najmłodszych rekreacja to synonim pysznej zabawy. W końcu to w ruchu rodzą się endorfiny!

Pierwsze zetknięcie maluchów ze sportem to nic innego jak przygody na podwórku – podczas rowerowych wyścigów i gry w piłkę dziecko naturalnie uczy się współzawodnictwa, trenuje koordynację i kształtuje sprawność fizyczną. Następnie dochodzą zajęcia z gimastyki w przedszkolu i szkole, a wszystkiemu towarzyszą wspólne, rodzinne aktywności. I od samego początku warto pokazywać dzieciom, że sport to przyjemność: wygodny strój, przyjazne towarzystwo i cała masa śmiechu. Podpowiadamy, jak uczynić ćwiczenia sportowe najprzyjemniejszymi na świecie.

Spodnie dresowe

Punkt pierwszy: świeże powietrze

Niezależnie od pory roku starajmy się umożliwiać dzieciom aktywności pod gołym niebem: w lesie, w parku czy na osiedlowym boisku. Wystarczy, że zaangażujemy młodych sportowców w rodzinny rajd rowerowy, razem popływamy nad jeziorem albo uzbrojeni w kalosze poskaczemy po kałużach. Zimą – jeśli oczywiście aura dopisze – sanki i bitwa na śnieżki miejmy wpisane na obowiązkową listę przyjemności. W ten sposób maluchy otrzymują wiele korzyści naraz: dotleniają organizm, poznają naturalne otoczenie, dają zdrowy upust energii, a do tego spędzają czas z rodzicami. Jeśli pokażemy dzieciom, że sami czerpiemy przyjemność z prostych czynności fizycznych na świeżym powietrzu, wykształcimy w nich takie nawyki. Ten zdrowy wzór jest nieoceniony. Ruszajmy rodzinnie w plener!

Pływam, bo lubię

Sport to bardzo szerokie pojęcie i bywa, że mieszczące się w nim elementy dla jednych będą ukochanym hobby, dla innych – utrapieniem. Każdy z nas pamięta pewnie, że w czasach szkolnych bieganie na 60 metrów bywało perełką wśród zajęć na wuefie, za to skok przez skrzynię mógł generować dreszcze. I nasze dzieci mają tak samo. Najmłodsi Polacy uwielbiają grać w piłkę nożną, pływać i uprawiać sporty walki (wg raportu Blue Media), ale wybierając sportowe zajęcia pozaszkolne, skonsultujmy to z dzieckiem, biorąc pod uwagę jego predyspozycje i pasje. Jeśli maluch co wieczór urządza domowe studio taneczne – mamy trop na szkołę tańca, a jeśli nieustannie mówi o jeździe konnej, sprawdźmy, czy w okolicy jest stadnina oferująca zajęcia dla dzieci. Sport to ważny element kulturowy, dlatego wspaniale jest, kiedy maluch jest holistycznie zafascynowany daną dyscypliną. A my, rodzice, oczywiście dzielnie mu w tym kibicujemy.

Granatowe ubranka dla dzieci

Wygoda to podstawa

Komfort, komfort i jeszcze raz komfort – strój na szkolną gimnastykę i ten do podwórkowych aktywności musi być jak druga skóra. Krótkie spodenki są po to, by nie przegrzać ciała przyszłego mistrza olimpijskiego, a skrócone legginsy – żeby podczas wszelakich wygibasów nie krępować ruchów. W gimastycznej wyprawce musi się też znaleść koszulka, klasyczna wersja dla chłopcówT-shirt z kieszonką dla dziewczynekmoże być tradycyjnie biały albo kolorowy – w ulubionej barwie cytryny, fiołków czy letniego nieba. Kluczowe jest, aby był uszyty z naturalnych materiałów, najlepiej bawełny, która pozwoli skórze oddychać. Do worka na wuef dorzucamy sportowe buty – specjalną parę przeznaczoną tylko do zajęć rekreacyjnych. Do ćwiczeń w pomieszczeniach, np. na sali gimastycznej, nadadzą się lekkie tenisówki ze stabilną gumową podeszwą, które ochronią małe stopy przed poceniem i otarciami. Ważne, aby maluch posiadał osobny strój, parę butów (i osobnych skarpetek) na gimastykę – to wyćwiczy w nim dobry nawyk przebierania się na zajęcia z wuefu i zgłaszania rodzicom zużytych ubrań do prania. I przy okazji – aby uniknąć wpadek pod hasłem „Mamooo… nie mam na jutro czystego stroju”, warto skompletować 2-3 bazowe sportowe zestawy do wykorzystywania na zmianę. To jak? 3, 2, 1, gotowi do startu… Start!

Plecak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *