Czas na przedszkole

21.10.20

8 minuty

przedszkole ciuchy

Za nami kilka pierwszych dni przedszkola. Jakie wrażenia? Twój maluch pełen entuzjazmu korzysta ze spotkań z kolegami i koleżankami, lubi przedszkolne ciocie i z ciekawością uczy się nowych rzeczy?Za kilka tygodni nowy harmonogram i styl życia będą czymś zupełnie normalnym, ale teraz warto pomyśleć, czy może czegoś nie powinnaś zmienić, dokupić, zaadaptować.

Spójrzmy na to, co może pomóc w oswajaniu nowej rzeczywistości…

1. Pozytywne podejście jest ważne

Pierwsze dni przynoszą bardzo wiele nowości, warto więc bacznie obserwować dziecko i jego reakcje. Dalej podkreślaj pozytywy, dziel się wspomnieniami swoimi i bliskich, w każdej sytuacji wyszukuj pozytywnych stron, wspieraj rolę cioć itd. Ale przede wszystkim – rozmawiaj z dzieckiem, by być na bieżąco i móc wyłowić w razie czego sytuację, która wymaga interwencji. Zwracaj uwagę na emocje, które dziecko wyraża oraz również na te, których nie manifestuje wprost – na mowę ciała, mimikę, czytaj między zdaniami.

2. Pozwól dziecku na płacz

Jest to przecież metoda oczyszczania, radzenia sobie z emocjami. Wiem, że to trudne, że masz ochotę zabrać je zaraz ze sobą i nigdy nie przyprowadzać ponownie. Jednak nie pokazuj przy dziecku swojego emocjonalnego roztrzęsienia, płacz razem z nim byłby najgorszym, co można zrobić. Niech ono właśnie tak radzi sobie z emocjami, Ty je wspieraj, ale bądź stanowcza – trzeba rozróżnić płacz jako rozładowanie emocji, od płaczu mającego na celu wymuszenie pozostania w domu czy otrzymania prezentu „za bycie dzielnym”. Wspieraj, ale nie dawaj się takiemu rozmiękczaniu, ono do niczego nie prowadzi.

3. Obserwuj, jak dziecko daje sobie radę z codziennymi czynnościami

Sprawdź, czy wszystko idzie tak, jak powinno, czy też trzeba mu w czymś pomóc, raz jeszcze wytłumaczyć czy pokazać. Po raz kolejny przyjrzyj się kwestii ubierania, jedzenia, korzystania z toalety, mycia rączek itp. Skontroluj też, czy potrafi bezproblemowo komunikować swoje potrzeby – chcemy przecież, by czuło się jak najlepiej w przedszkolu, musi więc powiedzieć, że chce mu się pić, siusiu czy że coś je boli.

przygotowania do przedszkola

4. Pamiętaj o zapasie maseczek

Dziecku mogą się przydać w każdej chwili, a jest to drobiazg, który łatwo zgubić. Lepiej kupić ich więcej i trzymać w przedszkolnej szafce i w domu.

5. Sprawdź, czy masz wszystkie elementy przedszkolnej wyprawki

Zawsze można o czymś zapomnieć lub nie wiedzieć, że będzie potrzebne czy zwyczajnie użyteczne. Pamiętaj, że jako podstawa przyda się worek przedszkolaka i kapcie.Jeżeli w Waszym przedszkolu – w tych szczególnych warunkach epidemii – można nadal myć zęby i przynosić własne zabawki, to warto się wyposażyć w ulubioną szczoteczkę, pastę i zabawkę-pocieszajkę (na cięższe chwile w życiu przedszkolaka).

Warto zapewnić dziecku taki zestaw ubrań przechowywanych w przedszkolu:

6. Nie utrudniaj sobie i dziecku życia w kwestii odzieży

Pamiętaj, że dla malucha guziki czy sznurowadła, to ciągle prawdziwe utrapienie! By ułatwić mu wejście w nową sytuację nie zakładaj mu ubrań zapinanych na guziki. Dla początkującego przedszkolaka najlepsze są koszulki i sukienki wciągane przez głowę oraz wygodne (najlepiej rozpinane) bluzy. Oraz oczywiście spodnie na gumkę, bez guzika czy wiązań. Dobrze, by nie były to dżinsy czy inne sztywne materiały, które trudniej się ubiera. Wszystko po to, by Twojemu dziecku było jak najwygodniej w ciągu godzin spędzanych w przedszkolu.

7. Ubrania na zmianę, bo przecież wpadki zdarzają się najlepszym

Każdy pamięta o torbie z zapasem majtek i spodni, bo to przecież podstawa. Ale czy pamiętałaś też o tym, że może przydać się też dodatkowa bluzka (soczki czy zupy lubią się rozpryskiwać) oraz skarpetki (czasami zdarzają się kuszące kałuże w czasie spacerów)?

8. Zrób z porannego wstawania jak najprzyjemniejszy rytuał

Ulubione ubrania, łatwe do łączenia również samodzielnie przez dziecko (a u nas znajdziesz całe mnóstwo opcji!), buty, które uwielbia nosić, proste i lubiane śniadania (kulinarne eksperymenty zostawmy na weekend). Może też być wizja jakiejś ulubionej czynności po powrocie – np. spaceru ze wskakiwaniem do kałuż czy wstąpienia do parku z placem zabaw.

przedszkole ubranka

9. Zwróć uwagę, że dla Twojego malucha czas ciągle nie istnieje w takiej formie, jak dla Ciebie

Dlatego najlepiej umówić się z nim, że np. wrócisz po niego po obiedzie, czy po podwieczorku czy po spacerze – w zależności od tego, jaki rytm ma dane przedszkole i jakie masz możliwości. A potem bądź punktualna i dotrzymuj słowa, to dla dziecka bardzo ważne!

10. Nie zapominaj o wpływie grupy rówieśników

Dla wielu kilkulatków pobyt w przedszkolu to jedyna okazja do spotkania się z kolegami, wspólnej zabawy, nauczenia się reguł funkcjonowania w grupie, szczególnie w aktualnej sytuacji. Jednak regularnie będą się przytrafiać sytuacje, gdy będziesz musiała wytłumaczyć dziecku, że nie wszystko, co robią jego przyjaciele z grupy jest warte naśladowania. Przygotuj się na to psychicznie wyluzuj, pamiętaj, że adaptacja może trwać dość długo! Jeżeli jednak napady rozpaczy czy złości trwają dłużej niż dwa miesiące, to trzeba przeanalizować sytuację – może być tak, że maluch jednak jeszcze nie dojrzał do przedszkola lub przedszkole nie jest takie, jakie powinno. Powodzenia we wdrażaniu nowej rzeczywistości w Wasze życie rodzinne, trzymam kciuki, by poszło jak najszybciej i gładko!

Rodzina

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: