Witaj, szkoło

21.10.20

10 minuty

początek roku szkolnego

Nowy rok szkolny nadchodzi wielkimi krokami. Jeżeli Twoje dziecko już chodzi do szkoły, to pewnie czeka na niego z ekscytacją. Jeżeli jednak będzie szło tam po raz pierwszy, to zbliża się jeden z najważniejszych momentów jego dotychczasowego życia! To nowy etap – nieznany, ale pełen ekscytujących możliwości, ciekawy i intrygujący. Wiele wyzwań przed nami, szczególnie, że ten rok szkolny – ze względu na epidemię COVID-19 – zapowiada się nietypowo i tak naprawdę nikt na 100% nie wie, jak się potoczy.

Jak sprawić, by rozpoczęcie nauki było pięknym wstępem do dalszej edukacji Twego dziecka?

Aby ułatwić Ci nadchodzące chwile, poniżej zamieszczam garść propozycji, jak przygotować dziecko do szkoły i jak stworzyć jej pozytywny wizerunek.

1. Zrób rozeznanie już wcześniej oraz bądź z dzieckiem pierwszego dnia szkoły

Jeżeli nie mieliście okazji uczestniczyć w Dniu Otwartym, to idźcie nawet teraz – możliwe, że nie uda się Wam wejść do środka, ale obejrzyjcie budynek, pochodźcie po boisku, próbujcie zgadywać, w której klasie będzie uczyć się Twoje dziecko i jakich będzie miało nauczycieli.A co najważniejsze – bądź z dzieckiem w trakcie pierwszego dnia szkoły! Przeżyj z nim tę ważną chwilę, obejrzyjcie salę lekcyjną, ławki, poznajcie inne dzieci, porozmawiajcie z wychowawczynią. Takie oswajanie z Rodzicem nowego miejsca.

2. Podkreślaj pozytywy związane z chodzeniem do szkoły

Opowiadaj o tym, ilu ciekawych rzeczy się nauczy, czego się dowie, jakie przygody będzie przeżywało czy też jak fajnych przyjaciół spotka. Chodzi także o wzmocnienie pozytywnych cech Twojego dziecka, niezależnie od tego, czy jest to znajomość literek, czy też umiejętność wiązania sznurówek. Każdy pozytywny komunikat pomaga wzmacniać jego poczucie wiary w siebie.

3. Naucz dziecko samodzielności…

Twoje dziecko zapewne już dobrze radzi sobie z ubieraniem. Na wszelki wypadek warto więc tylko sprawdzić, czy równie dobrze idzie mu zakładanie każdego elementu garderoby. Nie zapominajcie także o odzieży wierzchniej, dzieci często będą wychodzić na plac zabaw, na spacer czy na zorganizowane wyjścia. Najlepiej ubierać je na cebulkę, np. krótki rękaw i bluza, są wtedy wyposażone w razie nagłej zmiany pogody w ciągu dnia. W dni, w które ma WF warto pamiętać, aby dziecko zakładało ubrania, które są łatwe w przebieraniu się. Warto również zostawić dziecku w szafce zapasową koszulkę czy parę spodni, na wypadek, gdyby pobrudziło się na obiedzie czy placu zabaw podczas przerwy. Pamiętajcie, by ubrania były niekrępujące i wygodne. A jeżeli dziecko będzie się w nich dobrze czuło, będzie pewniejsze siebie, to poczuje się także bardziej komfortowo w szkole.

szkoła przygotowania

4. …również w przygotowywaniu się do szkoły

Owszem, pierwsze dni w szkole będą szalone, ale nie przyzwyczajaj dziecka do tego, że to Ty pakujesz jego torbę. Na początku róbcie to razem – czytajcie plan lekcji, wybierajcie to, co będzie potrzebne i przygotowujcie wszystko dzień wcześniej (by oszczędzić sobie nerwów rano!).Wyrobisz w ten sposób w dziecku nawyk regularności. Kontroluj, czy wszystko jest ok, ale nie wykonuj za nie zadań. Jeżeli zapomni czegoś spakować, to nauczy się, by o tym następnym razem pamiętać.Warto tylko przygotować się na start szkoły w taki sposób, by ułatwić te pierwsze dni, np.:

  • niech dziecko wybiera samo, co chce założyć do szkoły dzień wcześniej wieczorem.

  • jeżeli potrzebujecie, to umieszczajcie zawsze pod ręką i w tym samym miejscu: kluczyk do szafki, obuwie na zmianę, kartę obiadową etc.

  • przygotujcie mały, miękki piórnik, dobrze wyposażony z naostrzone kredki, ołówki, gumkę, temperówkę etc.

  • dobrze dobierzcie plecak. Jeżeli Twoje dziecko zostawia w szafce podręczniki i worek na WF, to potrzebujecie

5. Wspólnie zaplanujcie harmonogram dnia

Chaos, brak planu dnia nie sprzyja nikomu. A co dopiero uczniowi, który uczy się nowej rzeczywistości. Generujemy w ten sposób niepotrzebny stres dla każdego członka rodziny. Porządek bardzo przyda się Twojemu dziecku, gdy wie, co je czeka jest spokojniejsze.Wspólnie ustalony plan działania i uzupełniony plan lekcji, który może nosić w piórniku pomoże mu zapanować nad nerwami w pierwszych tygodniach szkoły. Zawsze będzie mogło sprawdzić, kiedy mama przyjedzie je odebrać i jaka lekcja jest następna. Dotyczy to także porannych rytuałów związanych z pobudką, ubieraniem się, śniadaniem i przygotowaniem się do wyjścia z domu. Wzrasta wtedy szansa, że nic nie zostanie zapomniane.W tym wszystkim pomoże Wam planer, który otrzymacie w prezencie przy robieniu zakupów na mybasic.pl!

6. Nie przelewaj swoich lęków na dziecko, nie strasz dziecka szkołą

Dzieci świetnie wyczuwają stres dorosłych, więc jeżeli Ty będziesz się przejmować tym, że Twój kilkulatek idzie do szkoły, to przelejesz swoje nerwy na dziecko. A tego przecież nie chcesz. Straszenie dziecka to najgorsze, co można zrobić. Warto za to wspominać swoje czasy szkolne, pokazując, że i Ty miałaś obawy przed pójściem do szkoły, ale poradziłaś sobie z nimi w ten czy inny sposób.

7. Wspólnie przygotujcie szkolną wyprawkę

Wybieranie piórnika, kredek, worka na WF czy ubrań może być fantastyczną wspólną przygodą, która sprawi, że myśli o szkole staną się przyjemniejsze. Zarezerwujcie sobie czas na to, by wspólnie zrobić szkolne zakupy, mile spędzić te godziny, a przy okazji wykorzystać te chwile na rozwiewanie ewentualnych wątpliwości. Niezależnie od rozwoju sytuacji warto wyposażyć dziecko również w maseczkę – jedną może mieć w plecaku, a drugą na wszelki wypadek w szafce.

ubrania szkoła

8. Przypomnijcie zasady higieny

Toalety w szkołach różnią się od tych w przedszkolu, warto więc przypomnieć dziecku zasady korzystania z nich, mycia rąk, a także wyjaśnić mu, jak może zakomunikować w trakcie lekcji potrzebę skorzystania z WC.

9. Wybierzcie coś „na szczęście”

Ulubiony pluszak, jakaś zabawka, zdjęcie z wakacji – wybierzcie coś małego, co może nosić ze sobą do szkoły, a co będzie dla niego wsparciem w trudniejszej chwili.

10. Nie bagatelizuj problemów dziecka i pozwól mu być sobą

Pamiętaj, że to, co dla Ciebie błahe czy absurdalne, dla kilkulatka jest czasami kwestią nie do przejścia, z którą nie potrafi sobie poradzić sam. By się z tym uporać, potrzebuje Twojego wsparcia, bądź wtedy dla niego – wysłuchaj, spróbujcie znaleźć wspólnie rozwiązanie, przytul.Jednocześnie cały czas pamiętaj, że Twoje dziecko jest niezależną jednostką, nie Twoją miniwersją. Jego reakcje będą się różniły od Twoich, chociażby nie wiem, jakbyś się starała wpoić mu te same zachowania, które masz. Pozwól mu na to, to jest zupełnie normalne. Nawet gdyby chciał założyć każdą część ubrania w innym kolorze. Możesz sobie ułatwić sprawę kupując ubranka w MyBasic.pl, wtedy będziesz pewna, że wszystko do siebie pasuje

To tyle. Można byłoby tę listę wydłużać, wzbogacać o kolejne punkty, jednak przede wszystkim pamiętaj, by być czujnym obserwatorem, który szybko wychwyci ewentualne sytuacje wymagające uwagi. Bądź z dzieckiem, i dla dziecka. Niezależnie od tego, czy momentalnie zauroczy całą klasę, czy proces adaptacji będzie przebiegał powoli, stopniowo, Ty obserwuj je i reaguj wspierająco. Dzieci z natury lubią uczyć się nowych rzeczy, więc Wasza pozytywna obecność i wsparcie będzie to tylko rozwijać.

Życzę Waszym dzieciom wspaniałego, udanego roku szkolnego!

Rodzina

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: