Kolor bordowy - jaki kolor pasuje do bordo, poznaj znaczenie barwy

29.11.23

5 minuty

bordo barwa

Bordo to kolor dla tych, którzy lubią czerwień, ale wolą jednak nieco spokojniejsze odcienie. To barwa bardzo lubiana i warto się jej przyjrzeć lepiej, jeśli jeszcze nie masz jej w swojej garderobie. Gustowna, elegancka i tajemnicza – idealna do wielu stylizacji.

Kolor bordowy znaczenie

Nazwa koloru bordo pochodzi od nazwy francuskiego regionu – Bordeaux. To kolor winogron, a także samego wina, które się z nich wytwarza w tym miejscu. Sam kolor to połączenie czerwonego z brązowym, jest mocny i intensywny jak wspomniane wino. W Japonii kolor ten związany był z dobrobytem i kojarzony był z długowiecznością, w Chinach natomiast był oznaką szczęścia, symbolizował także pomyślność. W kulturze zachodniej był mocno kojarzony z luksusem i władzą. Ze względu na to, że pozyskiwanie barwnika było drogie i niewiele osób było na niego stać, kolor bordowy uznawany był za królewski. To monarchowie i duchowieństwo mogli pozwolić sobie na szaty w tej barwie.

Jaki kolor pasuje do bordowego?

z czym łączyć bordo

Jaki kolor do bordowego wybrać, by stworzyć dobre i efektowne zestawienie? Bordo jest kolorem eleganckim i wyrafinowanym, może więc być wykorzystywany w stylizacjach na szczególne okazje. Pięknie i luksusowo wygląda połączenie koloru bordowego ze złotym, zarówno z ubraniami, jak i biżuterią w tym kolorze.  Jednak bordo jest bardzo wszechstronne i prezentuje się dobrze w różnych połączeniach.

Jaki kolor pasuje do bordowego ubrania i będzie odpowiedni na każdą okazję? Zarówno granatowy, czarny, jak i klasyczny biały będą do niego pasowały. Do świątecznych stylizacji warto wykorzystać bordową sukienkę i połączyć ją z czerwienią i butelkową zielenią, to najbardziej znane kolory na ten czas. Bordo można zestawić także z szarym, pudrowym różem, błękitem, beżem czy brązem. Przyda się do tworzenia formalnych, jak i codziennych strojów.

Bordowy – jak oddziałuje na odbiorców

ubrania bordo

Bordo to kolor, który można odnaleźć w naturze, to barwa winogron, wiśni, śliwek i kwiatów. Bordo to także kolor wina i krwi. Jest więc niejednorodny. Z jednej strony pobudza, zwiększa ciśnienie krwi, poprawia chęć działania. Z drugiej natomiast pomaga w koncentracji, jest przydatny w sytuacjach stresowych i zapewnia atmosferę ciepła i przytulności. Bordo to także kolor stabilności, który wprowadza poczucie spokoju. To barwa motywująca do aktywności, bywa też kojarzony z dojrzałością, szczególnie w naturze.

Dla kogo bordo będzie dobrym wyborem?

stylizacja bordo

Kolor bordowy jest odpowiedni dla każdej osoby, dla starszych i młodszych, choć świetnie prezentują się w nim mocne, wyraziste osobowości. Polubią go osoby ambitne i lubiące być w centrum. Wybór tego odcienia świadczy też o dobrym guście. Mimo iż to prosty kolor, jest mniej eksploatowany niż klasyczne czernie i brązy, a może je z powodzeniem zastąpić nie tylko w eleganckich stylizacjach. Jest bowiem bardzo szykowny. Nie powinny decydować się na niego osoby o niskiej pewności siebie i te, które lubią standardowe rozwiązania, które znają.

Czasem jednak trzeba na niego uważać, może nieco podkreślić defekty w postaci podkrążonych oczu czy zmęczonej cery. Bordo może być wykorzystane jako główny kolor w stroju lub jako dodatek. Do noszenia przez cały rok, choć najczęściej sięgamy po niego na jesień i zimę.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: