Z czego tworzymy dla Was projekty? Materiały i surowce w MyBasic!

Dzianiny

Dżersej pojedynczy

Czym dokładnie jest jersey? Jersey pojedynczy powstaje poprzez połączenie oczek w rządki lub kolumienki. Prawe oczka tworzą gładki wierzch. Lewe oczka tworzą karbowany spód. Ten charakterystyczny splot łatwo rozpoznać.

Dżersej jest bardzo rozciągliwy i łatwo traci formę. By do tego nie dopuścić wzbogaciliśmy nasze dzianiny bawełniane i wiskozowe o niewielki dodatek elastanu (5%). Dzięki temu ubrania znacznie lepiej zachowują kształt, a materiał nie traci swoich zalet. Przylega do ciała, nie obciska go nadmiernie i umożliwia swobodę ruchów.

Dzianina single jersey jest bardzo wszechstronnym materiałem. Szyjemy z niej przede wszystkim T-shirty, legginsy, piżamy czy sukienki. Jest to także idealny materiał do produkcji ubrań dziecięcych, jest trwały, naturalny i bardzo wygodny dla naszych aktywnych dzieci.

single jersey dzianina
dzianina dżersej pojedynczy

Po lewej: zewnętrzna strona dżerseju pojedynczego, po prawej: wewnętrzna strona













Dzianina interlokowa

W dzianinach interlokowych zarówno wierzch, jak i spód wyglądają tak, jak prawa strona dżerseju. Mają gładką powierzchnię, na której widoczne są tylko prawe oczka. Są to materiały lekkie i rozciągliwe. Interlok jest odpowiedni na odzież codzienną i sportową. Jest miękki i całkowicie nieprzezroczysty. Można go wykorzystywać obustronnie. Brzegi cięć nie rolują się.

Szyjemy z niego ubranka dla najbardziej wymagających użytkowników - dla noworodków.

interlock materiał
interlok dzianina

Po lewej: zewnętrzna strona dzianiny interlock, po prawej: wewnętrzna













Dzianina dresowa

Dzianina dresowa jest elastyczna i miękka. Dresówka nie prześwituje, pochłania wilgoć i pozwala skórze oddychać. Wyróżniamy dwa rodzaje dresówki: drapaną oraz pętelkową.

dzianina dresowa pętelka
dresówka pętelkowa

Po lewej: zewnętrzna strona dresówki pętelki, po prawej: wewnętrzna













dzianina dresowa z meszkiem
dresówka drapana meszek

Po lewej: zewnętrzna strona dresówki drapanej, po prawej: wewnętrzna













Dzianina pika

pika dzianina
pika dzianina

Po lewej: zewnętrzna strona piki, po prawej: wewnętrzna

Dzianina typu pika (nieformalnie nazywana także lakostą) to miękki, mięsisty, elastyczny i lekko rozciągający się materiał, o charakterystycznej strukturze na prawej stronie. Wyróżniające dla piki są małe, regularne wypustki lub romby, które tworzą trójwymiarową strukturę. To odróżnia ją od gładkich dzianin. Ma także bardziej matową powierzchnię. Jest bardziej przewiewna, co pozwala skórze oddychać, czyniąc ją idealną na cieplejsze dni. Pika jest trwała i odporna na rozciąganie oraz odkształcenia, co sprawia, że odzież wykonana z tej tkaniny zachowuje swój kształt nawet po wielu praniach.

Jest to dzianina często używana do odzieży codziennej, jej struktura dodaje jednak elegancji i klasy, co czyni ją odpowiednią również na bardziej formalne okazje. Dlatego wybraliśmy ją do naszych specjalnych projektów dla dzieci – na koszule. Łączymy w nich wygodę i elegancję.













Tkaniny

Muślin

Tkanina muślinowa powstaje poprzez specjalne czesanie włókien, co odpowiada za wyjątkową delikatność i lekkość tego materiału. Muślin charakteryzuje się gładkim, półprzezroczystym splotem. W naszej ofercie znaleźć można naturalny muślin z bawełny organicznej. Jest bezpieczny nawet dla maluchów,  delikatny, przewiewny. Zapewnia ochronę przed poceniem i przegrzaniem, dobrze wchłania wilgoć. Cecha charakterystyczną muślinu jest tendencja do większego kurczenia się po praniu. Może on stracić w granicach 5 – 10%.

muślin tkanina
muślin tkanina

Po lewej: zewnętrzna strona muślinu, po prawej: wewnętrzna













Softshell

Softshell to materiał, który znajduje zastosowanie głównie w projektach outdoorowych. Jego zewnętrzna warstwa jest miękka i elastyczna, co zapewnia komfort poruszania i swobodę. Softshell doskonale uchroni przed wiatrem i zimnem. Zabezpieczy przed wilgocią i niewielkimi opadami, jest przy tym odporny na uszkodzenia. Tkanina softshellowa doskonale oddycha, chroni przed przegrzaniem i spoceniem.

softshell tkanina zewnątrz
softshell polar wewnątrz

Po lewej: zewnętrzna strona softshellu, po prawej: wewnętrzna













Zobacz, z jakich surowców korzystamy w naszych projektach

Bawełna

bawełna ubrania

Bawełna jest bardzo chętnie wykorzystywana w przemyśle tekstylnym. Dzieje się tak ze względu na liczne zalety, wydajność i niewielki koszt pozyskania. Ma pochodzenie roślinne, jest pozyskiwana z bawełnicy. Po przekwitnięciu kwiatów pojawiają się w ich miejsce torebki wypełnione nasionami. Ich wyróżniającą cechą są delikatne, puszyste włoski, które są bardzo podobne do kuleczek z waty. Właśnie tak powstaje włókno bawełniane, z którego później powstaje nasza dzianina. Jest ono także biodegradowalne, to surowiec odnawialny.

Dzianina z bawełny jest niezwykle przyjazna w noszeniu, praniu, prasowaniu oraz sprawia, że ubrania są trwałe i przez długi czas prezentują się doskonale.

Do zalet bawełny zaliczamy:

Włókna bawełny są przewiewne, chronią przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Bawełna nie mechaci się, nie pilinguje, co jest także doceniane przez osoby, które lubią ubrania łatwe i nieskomplikowane w pielęgnacji. Odporność bawełny na wysoką temperaturę sprawia natomiast, że jest chętnie wykorzystywana do projektów dla najmłodszych. Pozwala bowiem zachować zwiększoną higienę, co przy maluszkach jest bardzo pożądane. Produkty bawełniane polecane są wszystkim, także osobom o wrażliwej skórze, bawełna jest delikatna i nie podrażnia.

Bawełna to podstawowy surowiec w naszej produkcji. Szyjemy z niej m.in. koszulki, longsleevy, kamizelki, bluzy, spodnie dresowe, legginsy, krótkie spodenki, sukienki, piżamki, spódniczki, chustki i czapki dwustronne.













Wiskoza bambusowa

wiskoza ubrania

Wiskoza bambusowa to materiał, który powstaje z naturalnego surowca metodą syntetyczną. Bambus, bo z niego tworzy się wiskozę bambusową ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest bardzo wydajny (bambusy należą do najszybciej rosnących roślin na ziemi), a jego uprawa nie wymaga korzystania ze szkodliwej chemii i środków ochronnych, posiada bowiem właściwości antybakteryjne, które go chronią. Obrobione włókna z pędów bambusa przekształca się w przędzę bambusową. Jest ona bazą do tworzenia komfortowych dzianin.

Zalety dzianiny z wiskozy bambusowej:

Delikatna wiskoza bambusowa będzie odpowiednia nawet dla wymagającej skóry. Dzianina dzięki domieszce elastanu dobrze dopasuje się do ciała i łatwo wraca do swoich pierwotnych kształtów. Warto zwrócić szczególną uwagę na traktowanie mokrej wiskozy, która jest dużo słabsza. Jeśli chcemy zachować wiskozowe modele w dobrym stanie trzeba je ostrożnie prać i wirować.

Z wiskozy bambusowej szyjemy body, piżamy, sukienki, opaski













Wełna merino

wełna merino zastosowanie

Wełna merino przebyła długą drogę, by od owiec merynosów trafić do naszych szaf. Ten wyjątkowy surowiec przeczy standardowemu postrzeganiu wełny – nie gryzie i jest delikatny! Choć ciężko w to uwierzyć, każdy kto testował może potwierdzić. Dzieje się tak za sprawą cieniutkich włókien, które mogą osiągać nawet 11 – 18 mikronów.

Zobacz inne zalety wełny merino:

Z wełny merino tworzymy głównie czapki zimowe, szaliki, kominy i golfiki.