Kolor turkusowy – odświeżająca barwa dla kreatywnych. Zobacz, co oznacza turkusowy i poznaj jego znaczenie

28.05.23

5 minuty

ubrania w kolorze turkusu

Turkusowy kolor mocno kojarzy się z wakacjami, falami morskimi, bezchmurnym niebem. Często łączymy go z beztroską, wypoczynkiem, orientalnymi miejscami. Słońce odbijające się w krystalicznie czystej wodzie wielu osobom kojarzy się właśnie z tą barwą. Kolory turkusowe łączą nadzieję, która kojarzy się z zielenią, ze spokojem nieba i jego niebieską barwą.

Turkusowy – jaki to kolor?

Wiele osób zastanawia się, jaki to jest kolor turkusowy. To kolor niebieskozielony, nazywany także morskim. Wystarczy wyobrazić sobie jasną, żywą zieleń wymieszaną z błękitem. To kolor chłodny, niejednorodny i nieoczywisty. Podobnie jak minerał, od którego barwa wzięła nazwę. Kamień szlachetny turkus zwany bywa też „kamieniem niebios”. Tłumaczenie nazwy zaś oznacza turecki kamień. Nie dziwi porównanie do koloru nieba, miedź nadaje mu kolor niebieski, żelazo odcień zielony. Ostateczna barwa zależy od proporcji tych pierwiastków.

Jak uzyskać kolor turkusowy?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kolor turkusowy, to wystarczy połączyć wspomniane już barwy: zieloną i niebieską. W zależności od proporcji możemy uzyskać różne odcienie, ostateczna barwa zależy także od dodatku białego i czarnego. Pastelowy turkusowy będzie kolorem bardziej rozbielonym. Więcej zieleni wprowadzi dominację zielonego, a wyrazisty, mocny turkus otrzymamy, łącząc błękit z mocnym, zielonym kolorem. Jasny turkusowy jest bliższy niebieskiemu, ciemny - zielonemu.

Znaczenie koloru turkusowego

ubranka dziewczęce turkusowe

Turkus to popularny minerał. Dzięki swoim właściwościom (miękki, porowaty) jest chętnie wykorzystywany do produkcji biżuterii. Traktowany bywa jako kamień leczniczy, posiadający właściwości duchowe, ochronne i dający szczęście. Jest bardzo popularny i chętnie wykorzystywany podobnie jak ubrania w kolorze turkusowym. Barwa ta odświeża, relaksuje, działa kojąco. Kolory turkusowe pobudzają wyobraźnię i wzmagają kreatywność. W takim stroju można poczuć się pewnie. To kolor lekki, przyjazny, wnosi pozytywną energię. Wprowadza świeży, wakacyjny nastrój.

Kolor turkusowy dla kogo? Kto będzie czuł się dobrze w tej barwie?

Turkusowy kolor jest odpowiedni dla osób kreatywnych, pomaga się skupić, przyda się osobom, które potrzebują lepszej organizacji i równowagi. Turkus spodoba się także osobom, które nie zważają na opinie innych i cechują się dobrą intuicją. To kolor idealny dla artystycznych dusz, ludzi wrażliwych i empatycznych. Będzie pasował do osób o wesołym usposobieniu. Choć jest uniwersalny, powinny z nim uważać osoby o depresyjnych skłonnościach. Kolory turkusowe są niebanalne i pozwolą się wyróżnić z tłumu. Nie są spotykane w naturalnej postaci w przyrodzie, choć można zaobserwować turkusowe elementy u niektórych zwierząt. Z pewnością więc jest to ciekawy pomysł na oryginalną stylizację.

Turkusowe dodatki czy monolooki

kolory turkusowe dodatki

Znamy już znaczenie koloru turkusowego i wiemy, kto będzie się czuł dobrze w tej barwie. Na tej podstawie można zdecydować, czy warto wykorzystać kolor w swojej stylizacji i czy lepiej postawić na dodatki, czy może skomponować turkusowy, jednolity zestaw. Nawet jeśli turkus nie jest Twoim ulubionym kolorem, warto wprowadzić go do stroju w okresie wakacyjnym. To czas, kiedy prezentuje się najlepiej, podkreślając urlopowy klimat i scenerię. Pięknie tez podkreśli opaleniznę. Kolor nie dodaje kilogramów, można więc nosić go niezależnie od sylwetki. Jest chętniej wybierany przez panie niż przez panów.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: