Slow fashion – co to jest? Na czym polega moda slow fashion?

21.05.22

7 minuty

slow fashion

Obecnie na rynku modowym dominuje fast fashion. Szybkie, nieprzemyślane zakupy są jednak bardzo szkodliwe dla środowiska. Niejako w opozycji dla takiego podejścia powstała idea slow fashion. Zobacz, co to jest slow fashion i na czym polega to podejście.

Slow fashion trend

O slow fashion jest ostatnio coraz głośniej, warto więc zorientować się, czym jest to zjawisko. Kobietą, która pierwsza posłużyła się tym terminem, jest Kate Fletcher. Doktor Chelsea College of Art.&Design, a także profesor na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Londynie. Ceniona i nagradzana badaczka w dziedzinie mody zrównoważonej. Wydała mnóstwo publikacji, jest także autorką książek o tej tematyce. Jej główną zasługą jest wprowadzenie systemowego podejścia do kwestii mody. Według niej nie wystarczy przestawić się na nowe materiały i sposoby produkcji, ważniejsza jest zmiana sposobu myślenia w podejściu do mody. To powinno stanowić podstawę zmian w kwestii slow fashion.

Slow fashion – co to jest?

moda slow fashion

Slow fashion skupia się na świadomym podejściu do mody i do zakupów ubrań. Kluczową rolę w tym podejściu odgrywać mają potrzeby konsumentów. Tendencja ta ogranicza zbędne zakupy na rzecz przemyślanych, sensownych i trwałych wyborów odzieży. Świadomy dobór ubrań zmniejsza częstotliwość zakupów. Impulsywne zakupy nie wprowadzają do szafy żadnej wartości, lepiej inwestować w produkty dobrej jakości, trwałe, produkowane w zrównoważony sposób i z poszanowaniem pracy osób, które je wytwarzają. Ważne także, by ubrania odzwierciedlały nasz gust i potrzeby, tylko wtedy będą dopasowane i najlepiej spełnią swoją rolę. Slow fashion to także odpowiedzialne podejście do posiadanych już ubrań, promuje dbałość o własną garderobę, a także przedłużanie życia ubraniom np. poprzez naprawy.

Fast fashion – dlaczego należy zrezygnować  z tego trendu?

Produkcja ubrań, w które się zaopatrujemy, szkodzi środowisku. Szybka moda lansowana przez sieciówki jest ogromnym zagrożeniem dla ekologii, odbywa się także najczęściej kosztem warunków, w jakich zatrudniane są osoby pracujące przy ich produkcji. Szybka, masowa produkcji bez dbałości o jakość produktów kończy się tym, że ubrania bardzo szybko lądują na wysypisku, powiększając stertę zalegających tam już ubrań. Sezonowa moda i nowe trendy lansowane przez duże marki odzieżowe przyzwyczaiły nas, że wciąż potrzebujemy nowych ubrań. Kolekcje już nawet nie zawsze odzwierciedlają pory roku, powstają nawet częściej niż zmieniające się sezony. Szybka produkcja opierająca się wyłącznie na zysku i nieuwzględniająca faktycznych potrzeb odzieżowych konsumentów jest bardzo szkodliwa dla planety. Powinniśmy jak najszybciej zaprzestać konsumpcyjnego podejścia do mody i zmienić swój stosunek do ubierania. Tylko w ten sposób możemy pomóc środowisku, ale poprawić także jakość swojego życia.

Jak wybierać ubrania w duchu slow fashion?

ubrania slow fashion

Moda slow fashion nie jest trudna. Jest świadoma i bardzo mądra. Wystarczy zmienić podejście do zakupów, by zbliżyć się do tej idei. Zobacz, jak łatwo to zrobić i na co zwracać uwagę:

  • Ubrania dobrej jakości. Takie modele są trwałe, nie niszczą się i służą długi czas. Można je nosić przez lata, unikając dzięki temu kolejnych zbędnych zakupów. Związek sentymentalny z ubraniami także jest bardzo istotny w zrównoważonym podejściu do ubierania. O lubiane ubrania dbamy bardziej, zakładamy je częściej i chętniej, niosą też z sobą przyjemne skojarzenia.

  • Klasyczne fasony. Ponadczasowe fasony, będą służyć długo i cały czas pozostaną stylowe i modne. Klasyka się nie starzeje

  • Kolory powinny do siebie pasować. Warto kompletować swoją szafę w taki sposób, by barwy do siebie pasowały i można je było ze sobą dowolnie zestawiać w różnych kombinacjach. Jednokolorowe, gładkie ubrania z pewnością sprawdzą się tu lepiej niż wzorzyste tkaniny.

  • Dbaj o ubrania, przestrzegaj zasad pielęgnacji odzieży. Prawidłowe pranie i suszenie ubrań pozwala im zachować dobry stan na długo.

  • Nie wyrzucaj, oddaj lub napraw. Ubrania, które są w dobrym stanie, ale nie chcemy ich już nosić, można przekazać innym osobom. Z pewnością kogoś ucieszą. Podobnie też, jeśli zdarzy się, że odzież się zepsuje, nie trzeba jej od razu wyrzucać, warto spróbować ją naprawić.

Kierowanie się w życiu zasadą less waste warto przenieść także na grunt mody. Nie marnowanie oraz wytwarzanie jak najmniejszej ilości odpadów świetnie wpisuje się w ruch slow fashion. Minimalizm zakupowy połączony z przemyślanymi wyborami z pewnością przełoży się rzadsze i rozsądniejsze zakupy. Stworzenie szafy kapsułowej, która także doskonale wpisuje się w te trendy, pomoże natomiast dużo łatwiej i szybciej tworzyć udane stylizacje. Kupując mniej, nic bowiem nie tracisz, wszystko jednak zaczyna się od zmiany sposobu myślenia i na tym właśnie opiera się slow fashion. W MyBasic także staramy się podążać za tą ideą. Produkujemy proste, klasyczne fasony pozbawione wzorów, które doskonale się ze sobą łączą. Produkujemy etycznie, szyjemy w Polsce. Zobacz więcej o naszej idei mody zrównoważonej i o tym, jak podchodzimy do produkcji. Znajdziesz u nas basicowe, trwałe i zawsze modne ubrania damskie, które będą służyły przez długi czas. Podobnie też w naszej ofercie można znaleźć  odzież męską, a także bogatą ofertę ubrań dziecięcych.  

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: