Andrzejki w przedszkolu i szkole, w jaki strój ubrać chłopca i dziewczynkę?

29.10.23

7 minuty

dziecięce stroje andrzejkowe

Andrzejki to dobry powód do zorganizowania zabawy w przedszkolu i szkole. Oczywiście ten magiczny czas można wzbogacić przebraniami, to zawsze daje dzieciom wiele frajdy. Stroje na andrzejki mogą być proste, ale i tak dadzą wiele radości. Zobacz kilka łatwych propozycji na andrzejki  w przedszkolu i szkole.

Kiedy wypadają andrzejki?

Andrzejki to stałe święto, które wypada pod koniec listopada w wigilię św. Andrzeja tj. 29/30.11. Choć w zależności od kręgu kulturowego i dominującej religii data wspominania tego świętego może być inna. Może to być 9 maja – w rejonie Szkocji i Anglii. Kościół prawosławny czci Andrzeja w czerwcu lub kwietniu. W Polsce to czas poprzedzający nadejście adwentu w Kościele atolickim, to doskonały moment na przygotowanie zabawy przed okresem wyciszenia i oczekiwania. Warto więc wykorzystać ten moment na zabawę.

Czym są andrzejki? Tradycja andrzejkowych wróżb i zabaw

Andrzejki to wieczór zabaw dla uczczenia świętego Andrzeja. To najczęściej wieczór wróżenia i dobrej zabawy. Andrzej był m.in. patronem spraw matrymonialnych, tak więc zabawa początkowo zbierała wyłącznie panny na wydaniu, które chciały poznać swoje losy w sprawach sercowych. Dziś to czas zabawy dla wszystkich, bez rozróżnienia na płcie. By zabawa była jeszcze lepsza, przyda się przebranie na andrzejki. To czy na andrzejki się przebiera, zależy od przyjętej konwencji i od woli organizatora takiej zabawy. Jednak urozmaicenie w postaci przebrania jest częste i mile widziane wśród uczestników. Najbardziej jednak cieszą się z niego dzieci, dlatego andrzejki w przedszkolu i w szkole często są organizowane jako zabawy przebierane.

Andrzejki w przedszkolu - jakie stroje będą odpowiednie do przedszkola?

zabawa andrzejki stroje

Jaki strój na andrzejki dla dziecka wybrać? Wygodny! Przedszkolaki potrzebują wygodnych ubrań i nie ma znaczenia, jaka to okazja. By dobrze się bawić, potrzebują komfortu. Dlatego strój na andrzejki do przedszkola musi być prosty, co wcale nie znaczy, że nieciekawy. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by nie zawierał elementów, które mogą dziecku przeszkadzać, by nie uwierał i nie drapał, by nie był za ciężki i by można było go łatwo założyć. Wieloelementowy strój na andrzejki z pewnością zrobi furorę wśród kolegów i koleżanek z przedszkolnej grupy, jednak nie uszczęśliwi użytkownika, który się w nim zmęczy. Ważne też, by stylizacja na andrzejki była przewiewna, zbyt gruby strój może powodować pocenie. Jakie kreacje sprawdzą się najlepiej, zobacz pomysły na stroje dla chłopca i dziewczynki.

  • Strój diabełka – stworzysz go, wybierając czarne spodnie i bluzeczkę z długim rękawem i dokładając do tego rogi. Z łatwością znajdziesz gotowe dodatki, mogą to być popularne świecące rogi lub prostsza wersja bez światełek. Jeszcze ogonek z kawałka materiału zakończonego pomponikiem i diabelska stylizacja na andrzejki gotowa w kilka chwil.

  • Strój ducha – takie ubranie na andrzejki jest bardzo proste. Wybierz białe legginsy dziecięce i bluzeczkę, a na wierzch naszykuj prześcieradło, w którym wytniesz dziury na oczy i usta. To chyba najszybsza propozycja, by stworzyć strój na andrzejki.

  • Strój kotka lub pieska – wystarczy wybrać spodenki i bluzkę w jednym z kolorów, w jakim występuje sierść wybranego zwierzaka. W grę wchodzą: czarny, brąz, karmel, biały, szary i podobne barwy. Do tego wystarczy przygotować kilka łatek, które można naszyć na ubrania przy odrobinie zdolności manualnych lub zrobić je z papieru samoprzylepnego i nakleić. Doskonałym dodatkiem będzie prosta, papierowa maska. W tym przypadku także możemy stworzyć ogonek, dłuższy lub krótszy np. w postaci samego pompona.

brąz stylizacja

Powodzeniem cieszą się także zwierzaki takie jak niedźwiedź, lis, krokodyl.

Strój na andrzejki dla chłopca

Popularny strój dla chłopca na andrzejki to przebranie za czarodzieja. Doskonale wpisuje się w magiczny, andrzejkowy wieczór. Wystarczy długi płaszcz lub peleryna, a jeśli ich brak, wystarczy większy kawałek materiału, w którym trzeba będzie wykonać otwór na głowę czarodzieja. Do tego sznur do przewiązania w pasie i koniecznie kapelusz i różdżka. Jeśli nie masz kapelusza, można wykonać go z brystolu, a najprostsza różdżka to połączenie patyczka i wyciętej z papieru gwiazdki. Stroje na andrzejki dla chłopców mogą czerpać także inspiracje z folkloru. Hrabia Dracula to prosty do odtworzenia motyw, do którego także potrzebna będzie pelerynka. Czerwona baza (czerwone spodnie + czerwona bluza) wzbogacona o pelerynę i sztuczne wampirze zęby wystarczy, by szybko przebrać się za słynnego hrabiego z Rumunii.

niedżwiedź przebranie

Strój na andrzejki dla dziewczynki

Urocza czarownica, czy Cyganka? Obie postaci dobrze wpiszą się w klimat wróżb i magicznego wieczoru. Jako bazę można wykorzystać sukienki dla dziewczynki, które macie w szafie. Nada się także spódnica midi lub maxi. Cygance warto w pasie przewiązać wzorzystą chustkę, podobny model zawiązujemy na głowie. Jako dodatki sprawdzą się karty, tamburyn, wachlarz czy szklana kula. Czarownica natomiast powinna mieć ciemną, długą suknię, nie można też zapomnieć o dużym kapeluszu. Uroczym dopełnieniem będzie klasyczna, drewniana miotła, można też zabrać pluszową maskotkę kota.

Stylizacje i stroje na andrzejki dla starszych dzieci

Starsze dzieci, tworząc strój na andrzejki, inspirują się częściej oglądanymi filmami, czy ulubionymi postaciami. Ich stylizacja może się więc nieco różnić. Mogą się pojawić superbohaterowie jak Batman, Supermen czy Hulk. Z pewnością znajdzie się Harry Potter czy postaci z ulubionych gier komputerowych. Starsze dzieci same najczęściej decydują, jak się ubrać na andrzejki i tworzą przebranie zgodnie ze swoim pomysłem.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: