Jak ubierać noworodka latem? Ubrania na spacer i do snu

13.06.23

6 minuty

ubieranie noworodka latem

Twój maluszek przyszedł na świat na początku lata? Musisz się więc przygotować, że ubieranie noworodka latem nie jest wcale proste. Choć istnieją pewne zasady, jest to dość kłopotliwe, szczególnie dla młodych rodziców, którzy chcą dla swoich pociech jak najlepiej, nie posiadają jednak jeszcze wprawy w tym temacie.

Jak ubrać noworodka latem? Praktyczne porady i zasady ubierania

Praktyczne porady na temat ubierania maluszków mówią, by zakładać malcom o jedną warstwę więcej niż sobie. W przypadku upałów i gorących, letnich nocy zasada ta jednak nie ma zastosowania. Trudno wyobrazić sobie noworodka ubranego w ten sposób, gdy temperatura osiąga 30°C. Dlatego też zawsze, kiedy nie wiemy, w co ubierać noworodka latem, powinniśmy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Oczywiście warto postawić na ubrania dla niemowlaków dobrej jakości, bezpieczne i sprawdzone.

Ważne jest, że noworodek nie poci się podobnie jak dorosły, dlatego wzrasta możliwość przegrzania go, a jest to bardzo niekorzystne. Maluszek ma także inny  poziom tkanki tłuszczowej, co wpływa na jego odczuwanie ciepła. Najważniejsze to dopasowywać ubranie do aktualnych warunków i reagować na bieżąco. Sprawdzajmy wiec, czy noworodek się nie przegrzał lub nie zmarzł, robimy to na karku i plecach. Kontrolujmy i reagujmy, tak będzie dla maluszka najlepiej.

Jak ubrać noworodka na spacer latem? Jak zapewnić mu optymalne warunki?

spacer w lecie noworodek

Na początek warto przypomnieć, że spacerowanie z niemowlakiem, gdy jest naprawdę gorąco, jest niewskazane. Warto poczekać i wybrać się na przechadzkę w momencie, gdy najgorszy upał zelżeje. Można przyjąć, że lepiej unikać pobytu na zewnątrz w godzinach 11:00 do 16:00. Gdy jest szczególnie gorąco, a temperatura zbliża się ku 30°, lepiej nie spacerować nawet do godziny 18:00. W tym czasie działanie promieni słonecznych jest najsilniejsze i możemy narazić maluszka na przegrzanie, a nawet na udar.

Drugą ważną kwestią jest wybranie zacienionego miejsca na spacer. Maluszek powinien być osłonięty od promieni słonecznych. Zapewnia to gondolka i daszek, należy jednak pamiętać, żeby nie zakrywać go pieluszką. Choć często robi się to, by skryć noworodka przed słońcem, powoduje to znaczny wzrost temperatury w wózku i odwrotny efekt. Zabezpieczmy maluszka dodatkowo parasolką i bezwzględnie zapomnijmy o nakrywaniu pieluszką, choćby nie wiadomo jak przewiewną.

strój na lato noworodek

A jak ubrać noworodka na spacer latem? Zakładamy body z krótkim rękawkiem lub rampersa z krótkimi nogawkami i rękawami. Dodatkowo warto zabrać lekkie okrycie, może to być delikatny kocyk lub pieluszka bambusowa czy tetrowa. Do tego można dorzucić czapeczkę, ale jeśli dzień jest gorący i bezwietrzny powinny to być jedynie czapki niemowlęce na lato służące ochronie przed słońcem.

Czapki niemowlęce na lato - jak chronić delikatną główkę maluszka?

Kwestia czapeczek dla maluszków budzi zawsze wiele emocji. Starsze osoby najczęściej będą obstawały nad koniecznością jej zakładania, jednak dziś odchodzi się już od tego, że noworodek musi mieć czapeczkę zawsze i niezależnie od okoliczności, choćby w domu. Czapeczkę zakładamy ewentualnie po kąpieli, jednak nawet noworodek nie musi mieć jej cały czas w domu. Podobnie to, co na głowę niemowlaka założymy latem na spacerze, wynikać będzie z tego, czy jest to wietrzny dzień. Jeśli nie ma wiatru, a maluszek przebywa w gondoli wózka, nie trzeba zakładać czapeczki, chyba że mowa o ochronie przeciwsłonecznej.

Czym przykrywać noworodka w łóżeczku latem? Odpowiednie tkaniny i dodatki

ciuchy do spania lato

Gdy w pokoju malucha jest ciepło także nocą, bez problemu może on spać w body z krótkim rękawem. Gdy jest naprawdę gorąco, warto rozważyć spanie jedynie w pieluszce. Do spania poza body można ewentualnie przygotować leciutki śpiworek. Maluszek, którego kładziemy spać w otulaczu, także musi posiadać na sobie jak najmniej. Jeśli więc rodzice zastanawiają się czym przykrywać noworodka latem, czasem odpowiedź bywa bardzo prosta – najlepiej niczym. Choć oczywiście trzeba mieć na uwadze, że podczas snu temperatura się obniża i trzeba to przewidzieć.

Rodzina

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: