Joga dla dzieci – jakie ma zalety, czy warto zacząć ćwiczenia?

02.06.22

10 minuty

joga dzieci

Joga dla dzieci to sposób na wprowadzenie do życia malucha zdrowej, przydatnej i bardzo ciekawej aktywności. Dorośli, którzy praktykują, mogą ćwiczyć jogę z dziećmi, pozostali mogą wybrać zajęcia, na które będą uczęszczać dzieci. Czy więc warto praktykować jogę z dziećmi?

Joga z dziećmi to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, rozwijanie się i wzmocnienie poczucia bliskości. Przy niemowlakach niektóre panie są w stanie ćwiczyć, dzieje się tak wtedy, gdy maluszki nie są zbyt angażujące i wystarczy im, że mama jest obok. Osoby ćwiczące jogę często spotykają się z sytuacją, że podczas zajęć wykonywanych w domu ich dzieci obserwują je z zainteresowaniem i próbują naśladować rodzica. Dzieje się tak nawet z małymi dziećmi. Jednak rozpoczęcie regularnych zajęć należy odłożyć na trochę później, choć oczywiście dzieci mogą zapoznawać się z jogą już w młodszym wieku, przyglądając się rodzicom.

Ćwiczenia jogi dla dzieci – czy dzieci mogą uczyć się tej techniki?

joga dziecięca ćwiczenia

fot. Matka polka bizneswomen

Musztardowa bokserka w paski dla dziecimorska koszulka bokserka w paski dziecięcaczerwona koszulka bokserka w paski

Dzieci uczą się bardzo chętnie i bardzo szybko, wystarczy stworzyć im ku temu możliwości i przestrzeń. Bardziej doświadczeni rodzice mogą rozpocząć naukę jogi z dziećmi samodzielnie, inni, którzy sami nie praktykują, lub nie czują się na siłach uczyć dziecko, mogą skorzystać z ćwiczeń jogi dla dzieci. Oczywiście zajęcia takie wymagają od prowadzących wiele pomysłowości i wykazania się dużą kreatywnością, by nie zanudzić dzieciaków. Joga dla dzieci musi różnić się od tej dla dorosłych, szczególnie gdy ćwiczą maluchy.

Kiedy można zacząć jogę dla dzieci?

Joga dla dzieci może być praktykowana już z młodszymi dziećmi. Już czterolatki powinny poradzić sobie z naśladowaniem pozycji, ucząc się kontrolowania ciała, utrzymania równowagi, koncentrowania się na wykonywanym zadaniu. Świadomość swojego ciała oraz kontrolowanie go pozwala już w tym wieku na wykonywanie prostych ćwiczeń. Oczywiście ćwiczenia muszą być dopasowane do wieku.

Ćwiczenia joga dla dzieci

Pozycja wykonywana podczas jogi to asana. Istnieje wiele pozycji, asany stojące, siedzące, odwrócone. Ich nazwy często wywodzą się od skojarzeń, jakie konkretna pozycja przywołuje. Nawiązują do rzeczy, przedmiotów lub istot z otoczenia. Bardzo popularne jest nazywanie asan w nawiązaniu do zwierząt czy roślin. Do popularnych pozycji jogi należą „kwiat lotosu” czy „pies z głową w dół”, „lew”, „orzeł”, „drzewo”. Ciekawa nazwa może być dobrą inspiracją do zachęcenia dzieci do ćwiczeń. Z pewnością zwierzęce nazwy przyciągnę uwagę i zaciekawią. Będzie to dobry punkt zaczepienia do ćwiczeń. Dziecięca joga to przede wszystkim zabawa. Dobry instruktor poprowadzi zajęcia tak, że nawet najbardziej ruchliwe dziecko będzie umiało się skupić, prowadzący zyska jego zainteresowanie, angażując jego wyobraźnię i zmysły, wykorzystując przy tym ciekawe historie lub atrakcyjne rekwizyty.

Jakie zalety ma dziecięca joga?

ćwiczenia joga dla dzieci

fot. Matka polka bizneswomen

Joga rozwija nie tylko sprawność fizyczną, wpływa także na rozwój psychiczny. Ćwiczenia jogi wpływają korzystnie na zdrowie, na układ nerwowy, oddechowy, krwionośny czy odpornościowy, a także na mięśnie. Dzieci stają się spokojniejsze, poprawia się ich stan emocjonalny. Zajęcia mogą także wpłynąć na poprawę samooceny. Oto niektóre z zalet, jakie może przynieść joga dla dzieci:

 • Poprawa elastyczności, wzmacnianie mięśni. Dzieci są bardziej elastyczne niż dorośli, a praktyka jogi pomoże im poprawić i zachować tę elastyczność na dłużej. Ćwiczenia także poprawiają postawę i korygują wady.

 • Nauka koncentracji. Koncentracja podczas zajęć wpływa także na ćwiczenie pamięci u dzieci.

 • Nauka oddychania, kontrola oddechu. Ułatwia radzenie sobie ze stresem i negatywnymi uczuciami

 • Zwiększenie świadomość własnego ciała.

 • Nauka funkcjonowanie i pracy w grupie.

 • Nauka cierpliwości.

 • Nauka systematyczności.

 • Nauka dyscypliny.

 • Poznawanie i respektowanie własnych granic.

 • Wyciszenie, uspokojenie.

 • Zwiększenie kreatywności, poprawa inteligencji emocjonalnej.

 • Nauka równość wszystkich w grupie, akceptowanie różnic.

Dzieci dzięki dużej elastyczności stawów są duże lepsze w wykonywaniu wielu pozycji jogi od przeciętnego dorosłego

Joga dzieci – co będzie potrzebne?

co jest potrzebne do jogi

fot. Matka polka bizneswomen

Joga nie wymaga wielu przygotowań. Najważniejsze jest wygodne ubranie i mata do ćwiczenia. Mata ma zapobiec ślizganiu się, powinna także zapewniać dobrą amortyzację. Niezbędnym elementem, aby komfortowo praktykować jogę będzie natomiast odpowiedni ubiór. Musi być wygodny. Do jogi dla dzieci sprawdzą się zielone legginsy krótkie dziecięce, ich dłuższa wersja – błękitne legginsy ¾ dla dzieci, a także dziecięce granatowe legginsy. Długość spodni należy dopasować do okoliczności i miejsca ćwiczeń. Przy zajęciach na świeżym powietrzu warto uwzględnić pogodę, by dopasować strój. W ciepłe dni sprawdzą się najlepiej karmelowe spodenki cienkie dziecięce i białe koszulki bokserki dla dzieci. Oczywiście kolory można wybrać według własnego gustu, wskazaliśmy jedynie, jakie modele mogą być przydatne. Są wygodne, zawierają 95% bawełny i są elastyczne. Doskonale sprawdzą się do ćwiczeń. Warto pamiętać, że ubrania, szczególnie bluzeczki nie powinny być zbyt luźne, taki model może sprawiać dyskomfort, utrudniać niektóre ruchy, a w przypadku dziewczynek przy niektórych pozycjach odsłaniać części ciała, których nie chciałyby pokazywać.  

joga w domu

fot. Matka polka bizneswomen

Błękitny T-shirt dziecięcyjasnofioletowy T-shirt z kieszonką dziewczęcy i musztardowy T-shirt dziecięcy

W jodze nie ma rywalizacji, są to ćwiczenia dla każdego. Dla prawidłowego rozwoju dzieci potrzebna jest nie tylko nauka, ale także rozwój fizyczny. Warto spróbować jogi z dzieckiem lub zajęć jogi dla dzieci. To rozwijające i pozwalające lepiej poznać siebie. Warianty zajęć są dopasowane do możliwości dzieci, a także ich stanu fizycznego. Dobry nauczyciel uwzględni wszelkie wady fizyczne i ograniczenia u dzieci. Będzie unikał pozycji, które mogłyby je pogłębić. Dobrze przeprowadzone zajęcia będą korzystne dla dzieci, oczywiście nie można wprowadzać ich na siłę. Jeśli dziecku nie odpowiada ten typ ćwiczeń, nie należy go zmuszać. Może warto spróbować za jakiś czas powrócić do pomysłu? Z pewnością joga dla dzieci nie może być przymusem, choć większość dzieci, która rozpoczęła naukę, bardzo polubiła zajęcia.

Fotografie: Matka polka bizneswomen

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: