Kolor biały – znaczenie bieli, wykorzystanie, symbolika

29.08.23

7 minuty

znaczenie  białego

Biały w odróżnieniu od czarnego z pewnością jest kolorem. Choć wydawać by się mogło, że jest to barwa najczystsza, jest przeciwnie, bo składa się z wielu innych kolorów. By powstała biel muszą się zmieszać wszystkie kolory widma światła. Biel jest często spotykana w przyrodzie, wokół można spotkać mnóstwo białych roślin i kwiatów. Najjaśniejsza z barw, biała, znana jest już od bardzo dawna. Już w jaskiniach używano białej kredy do tworzenia malowideł naściennych. Kolor był później bardzo popularny zarówno w malarstwie, jak i architekturze. Jest także popularny i dziś, szczególnie w aranżacjach wnętrz.

Biały – znaczenie koloru

Znaczenie i odbiór koloru białego zależny jest od kręgu kulturowego. W jednych budzi pozytywne konotacje, w innych kojarzy się ze smutkiem. Na wschodzie np. w chinach i kręgu kultury azjatyckiej, biel jest kolorem kojarzonym ze śmiercią i przywdziewanym na pogrzeby. W kulturze zachodniej natomiast kolor biały podkreśla niewinność i kojarzony jest z boskością. Pojawia się na ślubach jako barwa sukni panny młodej, jest wykorzystywany podczas chrztu i Pierwszej Komunii Świętej. Choć w przypadku sukni ślubnej barwę tę spopularyzowała królowa Wielkiej Brytanii – Wiktoria, która w roku 1840 wybrała ten kolor na swoją kreację ślubną, podczas ślubu z księciem Albertem.

co symbolizuje biały

Poprzez nawiązanie do koloru mleka biel kojarzona była z dobrobytem i pomyślnością np. w kulturze Beduinów. Dawniej też biały kojarzony był z bogactwem, bo farbowanie na biało było kosztowne i mogli sobie na to pozwolić jedynie zamożni. W starożytnym Egipcie faraonowie nosili biel, co miało dodatkowo podkreślać ich boską naturę.

Symbolika bieli

Biały to symbol czystości, niewinności, nowego początku. Nawiązuje do koloru aniołów i uznawany jest za przeciwieństwo zła, utożsamianego z kolorem czarnym. Biały to także symbol młodości. Kojarzony ze sterylnością, zaufaniem i wsparciem. Często szpitalne sale utrzymane są w tej barwie, podobnie jak lekarskie kitle. Biel to także kolor higieny. Wszyscy doskonale znamy także symbol białej flagi, która wykorzystywana jest na znak kapitulacji. Natomiast biały gołąb to znany symbol pokoju.

biały barwa

Kolor biały budzi skojarzenia z czystą, niezapisaną kartką, która może być nowym początkiem. Jednocześnie to także czysty umysł i kreatywność. Mimo iż biały jest bezpieczną barwą, nie można z nią przesadzić, zbyt wiele bieli szczególnie w większej ilości np. we wnętrzach może przytłaczać, sprawiać uczucie obcości i chłodu.

Jak wpływa na nas kolor biały, kto powinien go nosić?

Biel łagodzi emocje, może zmniejszać stres, uspokajać i poprawiać samopoczucie. Będzie zapewniać relaks, przyda się do odpoczynku. Sprzyja koncentracji, jest przydatna podczas nauki. Bezsprzecznie wiąże się także ze świeżością i nowoczesnością. Powinny go wybierać osoby, które chcą myśleć jasno i przejrzyście. Będzie odpowiedni dla tych, którzy są otwarci na możliwości. Biel może pobudzać do kreatywnego działania. To także kolor ekstrawagancki. Powinny go unikać osoby niepewne,  z trudnościami w działaniu, oraz smutne i niezdecydowane.

Z czym łączyć biały? Kiedy najlepiej zdecydować się na ten kolor

zestawienia z białym

Biały nie jest zbyt lubianym kolorem, ale będzie świetnie uzupełniał różne stylizacje. To kolor dla każdego i na każdy wiek, zarówno dla maluchów, jak i dojrzałych osób. Będzie neutralizował inne barwy, jest bardzo minimalistyczny. Biały może być według niektórych osób niepraktyczny, bo szybko się brudzi. Dużo szybciej widać tez na nim np. pot. Mimo tego zdecydowanie warto postawić na tę barwę. Jest bardzo dobrą bazą do strojów w każdym stylu. Biel jest ponadczasowa, elegancka, doskonała w wielu zestawieniach. Nie jest to sezonowa barwa, która szybko się znudzi. Kolor będzie także świetny na lato.

Jak już wspomnieliśmy, można go zestawić z wieloma kolorami,  polecamy wypróbować kombinacje z błękitem czy zielenią. Będą to relaksujące, świeże zestawy, które podobnie jak łączenie z pastelami, dobrze zaprezentują się latem. Warto też przetestować połączenia z różem, żółtym czy niebieskim. Ciekawą kombinację uzyskamy także z bieli i brązu. Ciekawy kontrastowy zestaw to połączenie koloru białego i czarnego. To klasyka nad klasykami, sprawdzi się zawsze, a do tego ciekawie wygląda. Połączenie tych ponadczasowych, klasycznych barw jest warte wypróbowania w różnych konfiguracjach np. biała koszulka, czarne spodnie lub odwrotnie. Na pewno nie będzie trudno odnaleźć w garderobie takie kolory.

Odcienie bieli – biały nie jeden ma kolor

W przypadku bieli możemy wyróżnić jego chłodne i ciepłe odcienie. Mamy więc kolor kremowy, kość słoniową, perłowy, mleczny, śmietankowy czy w końcu śnieżnobiały. Jego odbiór będzie zależny od wybranego odcienia i tego, czy jest on chłodny, czy ciepły, a także od towarzyszących bieli barw. W zależności od preferencji można więc dopasować najbardziej pasujący kolor, bluzki białe i inne elementy dostępne są w wielu odcieniach bieli. Zarówno w tworzeniu wnętrz, jak i przy kompletowaniu stylizacji.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: