Kolor szary, znaczenie, symbolika - szary nie musi być monotonny, dla kogo będzie odpowiedni?

30.08.23

5 minuty

szary barwa

Szary to barwa, może powstać z połączenia bieli i czerni. W zależności od proporcji tych składowych możemy uzyskać różne odcienie szarości. Zobacz, jak postrzegany jest kolor szary i czy warto wybrać go do swojej garderoby.

Znaczenie szarości

Szary jest kolorem natury, możemy go spotkać w otoczeniu. Szare są skały i kamienie. To kolor, który nas otacza, ale się nie wyróżnia. Często szary kojarzony jest anonimowością i wtapianiem się w tłum. Może oznaczać też brak pewności siebie, chęć pozostania niezauważonym i pozostania tzw. szarą myszką. Szary nieodłącznie wiąże się  z upływem czasu, stąd siwe włosy oznaczają starość. Związany jest także ze zmierzchem czy mgłą.

Kolor szary jest neutralny, bezstronny. Często kojarzony ze smutkiem, depresją, melancholią. Niejednokrotnie uważany za nudny, nijaki czy pospolity. Jeszcze za starożytności szary kojarzony był z brudem i biedą, więc miał niezbyt dobrą sławę. Z drugiej zaś strony później nosili go franciszkanie i kapucyni więc symbolizował także ubóstwo i skromność, cechy odbierane bardzo pozytywnie. W religii szarości nadano znaczenie skruchy i pokuty. Poprzez wykorzystanie szarości na mundury wojskowe  na początku XX wieku, kolor zaczęto kojarzyć z konformizmem, a po przejęciu barwy przez pracowników także z klasą niższą.

Zalety szarego koloru

kolor szary ubrania

Choć szarość jest przeciwieństwem energii i koloru ma wiele pozytywnych cech. Pozwala się wyciszyć i odprężyć. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i daje wrażenie równowagi. Uspokaja i koi. Kolor szary jest elegancki. Doskonale wpisuje się w chłodną nowoczesność wnętrz. Jest także bardzo uniwersalny. Można wykorzystać go w zasadzie wszędzie. Stąd tez jego duża popularność zarówno we wnętrzach, jak i modzie. Szary też może przyjmować różne formy w zależności od odcienia. Do najpopularniejszych odcieni szarego należą siwy, gołębi, antracyt, popielaty czy grafit. Szary może więc być barwą chłodną lub ciepłą, mieć jasne lub ciemne odcienie, dzięki czemu wcale nie jest nudny i jednoznaczny, za jaki bywa uważany.

Z czym łączyć szary?

z czym pasuje szary

Kolor szary przeznaczony jest dla osób, które nie lubią rzucać się w oczy, które wolą zwrócić uwagę na cechy swojej osobowości niż na strój. Szarości świetnie zastępują klasyczną czerń, wprowadzając nieco odmiany do znanych outfitów. Jako elegancki i biznesowy kolor bardzo często wykorzystywany jest do tworzenia strojów do pracy. Jednak świetnie spisze się także w codziennych outfitach. Bluzy szare czy wygodne szare dresy to świetny wybór. Szary melanż mocno kojarzony jest ze strojami sportowymi, zaś ciemne odcienie częściej wybierane są przez mężczyzn.

Szary można łączyć z wieloma kolorami, dzięki czemu jest doskonałym, bazowym wyborem. Pasuje na każdą okazję. Z czerwonym i zielonym stworzy ciekawe zestawienia, które będzie zauważane. Z bielą, czernią, granatem będzie idealny na stonowany strój np. do pracy. To klasyczne połączenie do biura. Szary ładnie wygląda także z pastelami. Warto wypróbować także zestawów z różem i pomarańczowym. Nadadzą szarości nowego charakteru. Także z beżowym można stworzyć ładne kompozycje.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: