Kolor czerwony – znaczenie i symbolika - zobacz, jaki kolor pasuje do czerwonego

29.11.23

6 minuty

czerwone ubrania

Kolor czerwony to barwa namiętności, ale też kolor ambicji i zakazów. Z pewnością jednak warto dowiedzieć się, jaka jest symbolika koloru czerwonego i jakie może nieść znaczenie. Nie da się ukryć, że przyciąga spojrzenia, może by dodać go do swojej garderoby? Dowiedz się więcej o działaniu czerwieni, które jest bardzo ciekawe, choć nie rozwściecza byków, jak powszechnie sądzimy.

Kolor czerwony – barwa znana od wieków

Koszenila – to intensywny czerwony barwnik pochodzący z czerwca kaktusowego. Dzięki tym małym, niepozornym owadom można było w prosty sposób uzyskiwać ten wspaniały kolor. On też przez wieki zapewniał monarchom czy kardynałom rzymskokatolickim przepiękne, intensywnie barwione szaty. Już Rzymianie powszechnie stosowali czerwony barwnik, był to kolor, na który najczęściej farbowano tkaniny.

stylizacja czerwień

Dość interesujące jest, że czerwony kolor znajduje się na ponad 70% flag państwowych. To imponujący wynik, z pewnością nie bez powodu kolor czerwony jest tak chętnie wybierany do symboli państwowych. Pojawia się przyrodzie, często spotykamy czerwone kwiatki czy owoce, natomiast w świecie zwierząt jest dużo rzadszy, zbyt mocno rzuca się w oczy. Także nieprawdziwe jest przekonanie, że byki bardzo źle reagują na ten kolor, to ruch silnie oddziałuje na ich zachowanie. Czerwony kolor lubi go niespełna kilka procent kobiet, jest ich co prawda więcej niż mężczyzn, jednak niezbyt wiele. Jednak zważywszy na to, że nie jest określany jako nielubiany, można domyśleć się, że często go wykorzystujemy.

Kolor czerwony znaczenie

Znaczenie koloru czerwonego opiera się na bliskich skojarzeniach z tą barwą. Z jednej strony to krew, a więc siła i energia życiowa. Z drugiej może to być ogień, wojna i agresja. Jest to więc barwa niejednorodna niosąca z sobą wiele znaczeń. W starożytnych Chinach czerwień to obok koloru czarnego barwa kojarzona ze śmiercią. W okresie późniejszym zaczęto kojarzyć ją z ogniem, Marsem i latem. Dziś to radosny kolor szczęścia w tym rejonie. Znaczenie koloru czerwonego ma też silne związki z władzą – zarówno płaszcze generałów rzymskich, nakrycia głowy władców Azteków, jak i szaty kapłanów barwione były na czerwono. Jeśli spojrzymy na czasy średniowieczne na Zachodzie, czerwony kolor znaczenie swoje wiąże już także z erotyzmem, namiętnością i seksem.

Symbolika koloru czerwonego

marynarka czerwień

Niezależnie do kultury można się doszukać powinowactwa kolory czerwonego z siłami życiowymi i płodnością. Bardzo łatwo powiązać go z ogniem, a więc z namiętnością czy erotyzmem. Ciemna czerwień to pasja i wigor, jasna to erotyzm i seksualność. Silnie działa na zmysły, może przyspieszyć bicie serca, ale też wywołać złość i agresję. Pobudza apetyt, co można czasem wykorzystać. To kolor ostrzegawczy, który od razu rzuca się w oczy. Symbolizował krew, a więc niebezpieczeństwo. Dziś stosowany w tym charakterze na znakach drogowych. Wykorzystywany także w grafikach i przekazach, które mają szybko i skuteczni zwrócić uwagę. Dawniej uważano, że czerwony może ochronić przed złymi mocami, dziś jeszcze można spotkać się z tym poglądem, a zawiązywanie czerwonej tasiemki na dziecięcym wózku jest tego potwierdzeniem.

Czerwone kolory – kto powinien je wybierać?

Czerwony ma wiele odcieni, od rubinu, szkarłatnego, karmazynowego po truskawkowy czy bordo. Dzięki temu każdy znajdzie ten, który mu pasuje. Ciepłe czerwienie dla szatynek, odcienie chłodne bardziej będą pasowały do blondynek i ich jaśniejszej cery. Kolor czerwony będzie świetnym wyborem dla osób lubiących dowodzić, mających dużo energii, odważnych i lubiących zwracać na siebie uwagę. Z pewnością w czerwieni można się wyróżnić. Osoby, które wybierają ten kolor, są wytrwałe, czasem buntownicze i bywają nieco agresywne. Z pewnością należy wybrać czerwień, kiedy chce się grać pierwsze skrzypce. Nie bez powodu czerwony dywan, po którym stąpały hollywoodzkie gwiazdy, cieszy się tak dużym powodzeniem i rozpala zmysły.

Jaki kolor pasuje do czerwonego?

do czego nosić czerwony

Skoro już się zdecydowaliśmy na czerwone ubrania, musimy sprawdzić, z czym warto je łączyć. Jaki kolor do czerwonego powinniśmy wybrać? Z czym go zestawić? Może to być klasyczna czerń i biel. Może być to granat i brąz. Kolor czerwony z odcieniem fioletowym stworzy ciekawe połączenie. Zieleń jako barwa dopełniająca dla czerwieni także może pojawić się w stylizacjach. To bardzo często wykorzystywany duet w okresie świątecznym. Możesz wyciągnąć z szafy także róż czy niebieski, także mogą się przydać przy stylizacjach z czerwienią. Wiesz już, jaki kolor pasuje do czerwonego, spróbuj więc stworzyć stylizacje, które Ci się spodobają z wykorzystaniem tego, co masz w swojej szafie.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: