Minimalizm w modzie - na czym polega styl minimalistyczny?

19.07.22

9 minuty

minimalistyczne ubieranie

Styl minimalistyczny to najczęściej nie tylko minimalizm w ubraniach, to najczęściej podejście do mody, a wielokrotnie do życia. Zobacz, czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Styl minimalistyczny - na czym polega?

Minimalistyczny styl najczęściej dotyczy nie tylko ubrań minimalistycznych, ale posiada szerszy kontekst i jest odzwierciedleniem podejścia do życia. Kiedy zapytamy, z czym kojarzy się minimalizm wśród najczęściej powtarzających się cech spotkamy prostotę, harmonię, porządek. Intuicyjnie przyporządkowujemy te cechy do ideologii minimalizmu. Filozofia ta opiera się w dużej mierze na ograniczaniu. Zarówno ograniczaniu potrzeb, jak i swoich wymagań w życiu. Zakłada usunięcie niepotrzebnych i zbędnych rzeczy czy przyzwyczajeń i nie chodzi wyłącznie o sferę materialną. Istotne jest pozostawienie w życiu rzeczy, które mogą nam przynieść korzyści, wzbogacić, a usunięcie elementów nieistotnych, które nie wnoszą nic.

Styl minimalistyczny cechy i charakterystyka

Styl minimalizmu obecny jest w każdej sferze życia. I choć jak wspomnieliśmy, oznacza on głębsze zmiany życiowe, pod tą nazwą spotkać możemy wiele różnych znaczeń. Możemy bowiem mówić o minimalizmie we wnętrzach,  modzie minimalistycznej, minimalizmie zakupowym. Wszystkie one mają cechy wspólne i opierają się na zasadach minimalizmu: wybierać rzeczy ważne a odrzucać nieistotne, dokonywać mądrych wyborów, zwracać większą uwagę na własne decyzje i podejmować je świadomie.

Styl minimalistyczny moda

Oczywiście w zależności od środowiska i kontekstu minimalizm może przybierać odmienne formy. Z pewnością jednak warto poznać jego założenia i być może nawet wdrożyć je we własne życie. Przyjrzymy się, jak sprawdza się minimalizm w modzie i co oznacza minimalistyczny styl ubierania. Jak można wdrożyć jego założenia. Minimalizm w modzie jest powiązany z takim zjawiskami jak less waste, ekologia, slow fashion czy moda zrównoważona. Wprowadzenie zmian w podejściu do mody ma ogromne korzyści dla środowiska, dla społeczeństwa i dla nas samych. Jakie zalety możemy osobiście odnieść z zainteresowania się stylem minimalistycznym w ubiorze i modzie?

Minimalistyczna moda, jakie zalety ma minimalizm w garderobie?

strój minimalistyczny

Błękitna koszulka damska i granatowa spódnica dla kobiet

Minimalistyczne ubrania oraz dążenie do wprowadzenia ograniczeń we własnej szafie ma wiele zalet. Nawet jeśli na początku ich nie dostrzegasz. Minimalizm w ubiorze opiera się na kilku solidnych podstawach:

  • jakość zamiast ilości,

  • ponadczasowe, klasyczne fasony w miejsce sezonowych, krótkotrwałych trendów,

  • gładkie, jednolite ubrania, które łatwo ze sobą mieszać,

  • dopasowanie ubioru do potrzeb.

Stosując te zasady, jesteśmy coraz bliżej stworzenia praktycznej, funkcjonalnej garderoby. Popularną capsule wardrobe oparto więc bowiem w dużej części na niezbędnym minimum w szafie. Wprowadzając minimalizm ubraniowy i pozostawiając tylko praktyczne ciuchy, które doskonale się ze sobą łączą, zyskujemy bardzo wiele. I nie jest to tylko przestrzeń w szafie, choć to także. Wśród zalet stosowania stylu minimalistycznego w ubiorze można wymienić, jak już zauważyliśmy, oszczędność miejsca, co ma znaczenie szczególnie przy małych powierzchniach, gdzie często liczy się każdy metr. Zrezygnowanie z dodatkowej szafy i odchudzenie tej posiadanej z pewności robi różnicę.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest szybkość ubierania się i tworzenia stylizacji. Ograniczając ilość posiadanych, zbędnych ubrań zdecydowanie przyspieszamy tworzenie zestawów, co w konsekwencji daje nie tylko oszczędność czasu, ale także spokojniejsze poranki, kiedy nie trzeba gonić ze wszystkim przez zwłokę z doborem odpowiedniego stroju. 

Minimalizm w modzie damskiej to także oszczędność finansowa. Biorąc pod uwagę szybkość pojawiania się nowych kolekcji i unikanie zbędnych zakupów oszczędności mogą być naprawdę spore. Brak nowych zakupów to ponownie oszczędność czasu traconego na oglądaniu, przymierzaniu i rozmyślaniu o nowych ciuchach.

I w końcu mniej ubrań to ogromna korzyść dla środowiska. Branża modowa jest odpowiedzialna nie tylko za ogromną emisję dwutlenku węgla, ale również za zanieczyszczenia mórz. W związku z szybko rosnącym rynkiem branży modowej zanieczyszczenia te mają kolosalny wpływ na nasze życie. Ograniczenia wprowadzane w tym zakresie, w tym minimalizm ubraniowy są krokiem w dobrym kierunku, by je powstrzymać.

Styl minimalistyczny ubrania – co się przyda?

minimalizm w modzie

Grafitowa koszulka bokserka damska i czarne kolarki damskie

Orientując się co nieco w minimalistycznej szafie, od razu rzuca się w oczy, że jej funkcjonalność nie zależy od ilości ciuchów, a od ich prawidłowego dobrania. Czasem mniej znaczy więcej, trzeba jedynie zadbać, by były to rzeczy praktyczne i by można je było łatwo połączyć z posiadanymi ciuchami. W tym celu dobrze zdecydować się na gładkie modele, które zdecydowanie łatwiej łączyć. Pstrokate, czy mocno wzorzyste ubrania nie sprawdzą się raczej w minimalistycznej garderobie. W szafie z pewnością należy umieścić bazę, na którą mogą się składać:

  • Proste, klasyczne T-shirty np. 

  • Dresowe bluzy kobiece

  • Eleganckie spodnie, jeansy, wygodne, klasyczne dresy,

  • Klasyczny płaszcz w neutralnej barwie,

  • Ramoneska lub inna skórzana kurtka,

  • Minimalistyczna sukienka i spódnica.

Ilość i rodzaj poszczególnych ubrań musi być dobrany pod Twoje potrzeby. Jeśli wolisz spódnice od spodni, to właśnie ich powinno być w szafie więcej. Podobnie też, jeśli chodzi o pozostałe ubrania. Muszą odzwierciedlać Twój charakter, inaczej taka szafa nie spełni swojej roli, a uporządkowanie ubrań nie zda egzaminu.

Minimalistyczne sukienki – w prostocie tkwi siła

Dobra sukienka minimalistyczna sprawdzi się w każdej garderobie. I nie jest ważne, czy preferujesz minimalistyczny styl ubioru na co dzień, czy jednak masz w swojej szafie wciąż za wiele ubrań. Warto mieć w niej choć jeden egzemplarz klasycznej sukienki. Sukienki minimalistyczne o ponadczasowej formie mają m.in. tę zaletę, że zawsze są odpowiednie i nie starzeją się. Ponadto pasują w każdej sytuacji. Minimalistyczne stylizacje są także dużo szybsze w wykonaniu. Jeśli dołożyć do minimalistycznej sukienki uniwersalny kolor to bez obaw można taki model założyć zawsze. Zobacz więcej propozycji sukienek dla kobiet.

Minimalistyczne ubrania damskie i ciuchy męskie to dobra baza w każdej garderobie. Jeśli więc podoba Ci się nurt minimalistyczny i cenisz, porządek, harmonię i przestrzeń, a przy tym wolisz skupiać się na ważnych kwestiach, zamiast rozdrabniać się na tych nieistotnych, warto wprowadzić tę filozofię do swojego życia, a w kolejnych krokach także do swojej garderoby.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: