Niebieski – kolor spokoju i nieba -jakie są odcienie niebieskiego? Poznaj znaczenie i symbolikę błękitu

09.02.23

7 minuty

odcienie niebieskiego

Niebieski to barwa, którą akceptuje najwięcej osób. Pozwala na relaks i wyciszenie. To kolor z bogatą historią, uduchowiony i sięgający aż do nieba.

Kolor niebieski znaczenie

Błękit kojarzy się z pierwiastkiem duchowym. Już sama nazwa wskazuje, że istnieje ścisły związek z niebem. Początkowo nawet, w języku polskim „niebieski” nie był nazwą koloru, a oznaczał właściwość, przynależność niebu. To także kolor wody, kojarzący się z czystością i chłodem. Co oznacza kolor niebieski? To barwa morza, nieskończoności, stałości. Odzwierciedla ducha, duchowość, wiarę. Jest to kolor czysty, sterylny, twórczy. Kojarzony z wolnością, otwartością, harmonijny. Jeśli chodzi o kolor niebieski symbolika jest bardzo bogata i stara, jako kojarzony z niebiosami kolor uważany jest także za oznakę stałości czy wierności. Czegoś nienaruszalnego i stabilnego jak niebo.

W ciemniejszych odcieniach niebieski symbolizuje zaufanie, wiele firm wykorzystuje go w swoich działaniach np. w logo, podkreślając tym swoją wiarygodność i uczciwość. Także instytucje widzą potencjał w tym kolorze, wykorzystując go np. w kolorach swoich ubrań. Także wiele flag krajowych wykorzystuje kolor błękitny.

Z jakich kolorów powstaje niebieski?

Niebieski jest jednym z ulubieńszych kolorów ludzi. To kolor zimny i podstawowy. Jako, że jest bazowy nie można uzyskać go z kombinacji innych kolorów. To z połączenia niebieskiego z innymi barwami uzyskamy pozostałe kolory. Czerwony, niebieski i żółty – te kolory pozwalają na liczne wariacje np. niebieski z żółtym da zielony. Dzięki temu, że kolor niebieski jest bazowy, możemy wyróżnić liczne odcienie niebieskiego np. granatowy, chabrowy, indygo, ultramaryna.

Pozyskiwanie niebieskich barwników

niebieski co oznacza

Błękitna bluzka z kieszenią dla dzieci, tunika dla dziewczynki krótki rękaw jasnoniebieska oraz sukienka niebieska krótki rękaw dziewczęca

Zachód nie od razu pokochał błękit. Dla Rzymian mocne były skojarzenia z celtyckimi wojownikami idącymi do walki z niebieskimi malunkami na skórze. To także kolor nieszczęścia i żałoby. Do wieku XII niewiele też wzmianek o niebieskim w pismach chrześcijańskich. Dopiero XII wiek i wzrost kultu maryjnego rozpromował ten kolor, między innymi w malarstwie, Maryja bowiem posiada na obrazach niebieski szaty. Ultramaryna była kojarzona z Maryją, a że pozyskanie jej stanowiło wielkie wyzwanie i wymagało dużych nakładów sił i finansów – był to kolor pożądany, idealny do takich religijnych zastosowań.

Przez wieki zdobycie niebieskich barwników okupowane było ogromnym wysiłkiem. Dla ultramaryny warto było pokonać ogromną odległość (ultra – łac. „poza”, mare – łac. „morze”), a i tak jej zdobycie było bardzo drogie. Korzystano więc z niej oszczędnie. Równie cenne było indygo, które w handlu osiągało tak wysokie ceny, że mogli sobie na nie pozwolić wyłącznie Rzymianie o dużych majątkach. Proces jego pozyskania i sprowadzenia były bardzo drogie. Dziś na szczęście niebieski jest kolorem dla każdego. I warto to wykorzystać!

Zaznaj błogiego relaksu z niebieskim

Wizja bezkresnego nieba, spokojna woda, ogrom i bezkres to widoki, przy których ciężko się zdenerwować. Niebieski to kolor kojący, uspokajający, ma moc obniżania ciśnienia i wprowadzania w stan relaksu. Mimo tych cech, jest bardzo polecany osobom kreatywnym. Barwa ta sprzyja także zadumie, sprzyjając w ten sposób różnorodnej twórczości. Widać to np. w malarstwie. Niebieski to także duchowość i religijność, co w zasadzie nie powinno wcale dziwić, to jedynie konsekwencja związków z nieboskłonem.

Dla kogo kolor niebieski?

niebieski znaczenie

Niebieska sukienka dziewczęca krótki rękaw

Niebieski to kolor dla osób z dużą wyobraźnią, twórczych i kreatywnych. Takich, które nie chciałyby pozostać anonimowe. Lubią go osoby o dużej wyobraźni, ceniące sztukę, przenikliwe i spostrzegawcze. Choć kolor ten jest najrzadziej wskazywany jako nielubiany, powinny się go wystrzegać osoby, które cenią kulinaria. Niebieski obniża apetyt, co zdecydowanie nie jest na rękę smakoszom czy osobom z branży gastronomicznej. Być może jest to konsekwencja faktu, że trudno w naturze znaleźć jedzenie w kolorze niebieskim.

Komu posłuży niebieski w garderobie?

Jak wiele odmian urody, tak tez wiele odcieni niebieskiego. Błękit, jasnoniebieski, granat, indygo, ultramaryna i więcej. Dzięki temu jeszcze łatwiej dopasować tę barwę do siebie. Niebieski jako chłodny kolor pasuje paniom o zimnym typie urody. Choć niebieski to kolor niemal dla każdej pani, szczególną ostrożność powinny zachować te o bardzo jasnej karnacji. Spróbuj na początek połączyć niebieski z żółtym lub szarym. To zestawienie powinno przypaść większości pań do gustu. Warto zestawić go także z zielonym czy czerwienią. A jeśli jesteś miłośniczką róży to pewnie ucieszy Cię, że niebieski także stworzy z nim udane połączenie. Zobacz niebieskie ubrania i znajdź modele pasujące do siebie.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: