Skandynawski styl ubioru – poznaj duński styl ubierania i kolory skandynawskie

11.05.23

5 minuty

skandynawski ubiór

Styl skandynawski na dobre rozgościł się w naszym kraju. Pokochaliśmy go za minimalizm i prostotę oraz naturalne elementy w połączeniu z prostymi, oszczędnymi formami. Czy skandynawski styl ubioru także cieszy się takim zainteresowaniem i po czym można go rozpoznać? Warto sprawdzić duński styl ubierania, szczególnie jeśli tamtejsza filozofii jest nam bliska.

Moda skandynawska – co ją wyróżnia?

Choć dziś skandynawskie ulice nie są pełne jedynie neutralnych, stonowanych barw, to sedno filozofii Duńczyków pozostało nienaruszone. Choć barwy i oryginalne wzory nikogo już nie dziwią, szczególnie w aktualnych pokazach mody, trend ten jest także coraz silniej zauważalny na skandynawskich ulicach. Aktualnie skandynawska moda jest dość zmienna, a mieszanie wzorów i printów nadaje stylizacjom ciekawego charakteru. Podstawa jednak to wygoda i praktyczność. Poznaj więc główne cechy skandynawskiego stylu ubioru:

  • Jeśli chodzi o styl skandynawski, ubiór musi być przede wszystkim funkcjonalny. Musi odpowiadać realnym potrzebom codziennego dnia. W przypadku Skandynawek najważniejsza jest wygoda. Prowadzą aktywny tryb życia i ich garderoba musi za nimi nadążać.

  • Ubrania skandynawskie muszą cechować się wysoką jakością. Od dawna wiadomo, że Skandynawowie stawiają na jakość, a nie ilość. Ich garderoby nie uginają się od dużej ilości ubrań, raczej znajdziemy tam dobrze przemyślane, trwałe i wytrzymałe modele na lata, częstokroć pochodzące z drugiej ręki.

  • Skandynawska moda jest wygodna. Z tą zasadą nie ma dyskusji. Dużo ważniejsza jest swoboda i komfort niż wyszukana elegancja. Dlatego też na co dzień wybiera się modele, które pozwalają na komfortowe jeżdżenie na rowerze, czy inne aktywności, których nie brakuje mieszkańcom Skandynawii. Także materiały muszą być przyjazne dla ciała, wygodne, elastyczne, zapewniające swobodne ruchy.

Styl skandynawski kolory

komfortowa moda skandynawska

Skandynawskie kolory to biel, szarość, błękit? To stonowane barwy stanowiące idealną bazę do wszelkich stylizacji? Owszem, jednak już nie tylko. Na skandynawskich ulicach widać coraz więcej jaskrawych kolorów, choć z podstawowych barw mieszkańcy nie rezygnują. Czasem jest to kolor, który dominuje, częściej jednak wyróżniające barwy towarzyszą dodatkom, które pozwalają zmienić każdą stylizację w coś wyjątkowego. A Skandynawki uwielbiają zabawę detalami, są one dla nich bardzo ważne. Podobnie jak jakość i staranność wykonania. Dziś więc trudno konkretnie odpowiedzieć, jakie barwy uznać można za kolory skandynawskie.

Skandynawski styl ubioru – czy warto go naśladować?

komfortowa moda skandynawska

Tak. Z pewnością Skandynawowie mają wiele do zaoferowania. Warto zwrócić uwagę na ich umiłowanie ekologii. Większość tamtejszych marek cechuje zrównoważony rozwój. Proste ubrania na wiele okazji to kwintesencja mody skandynawskiej. Do tego musi być wygodnie, dlatego warto zamienić buty na obcasie na dużo wygodniejsze sportowe obuwie lub chociaż buty na płaskiej podeszwie. Przeskalowane rozmiary, które kochają Skandynawki nie każdemu muszą odpowiadać, jednak idea mody warstwowej może odpowiadać wielu osobom.  Warto sprawdzić damskie bluzy czy wygodne spodnie. Miłośniczki bardziej kobiecych fasonów także znajdą coś co wpadnie im w oko, warto zwrócić uwagę na basicowe sukienki.  

Z pewnością obecnie duński styl ubierania dość mocno się zmienia. Zmniejsza się waga charakterystycznych kolorów skandynawskich na rzecz barwniejszych, ciekawszych kreacji, niejednokrotnie potraktowanych z przymrużeniem oka. Warto więc śledzić zarówno kopenhaski tydzień mody, jak i skandynawskie ulice. Zachowanie balansu to coś, czego możemy się uczyć od mody skandynawskiej.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: