Ubrania do karmienia – praktyczny przewodnik dla przyszłych i obecnych mam

21.08.23

6 minuty

karmienie bluzka

Już przed porodem warto pomyśleć o tym, by zaopatrzyć się w ubrania do karmienia. Niektóre z nich mogą się przydać jeszcze w szpitalu, a zresztą, tuż po porodzie trzeba być już przygotowanym do takiego zadania. Koszule do karmienia, sukienki czy piżamy, warto pomyśleć o tym przed narodzinami. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, udając się na zakupy.

Ubrania do karmienia piersią – jakie są najbardziej praktyczne?

Doświadczone mamy już doskonale wiedzą, jaką odzież do karmienia wybrać. Znają już swoje potrzeby w tym okresie i wiedzą, czego się spodziewać. Mamy, które będą miały dopiero pierwsze dziecko, mogą jednak mieć w tej kwestii kłopot. Wybór ubrań do karmienia piersią jest naprawdę duży, więc łatwo się pogubić. Przede wszystkim trzeb zdecydować się na dobre, przewiewne materiały, zapewniające komfort użytkowania. Lekki materiał, najlepiej naturalny, będzie właściwym wyborem. Musi zapewnić ochronę przed poceniem i nie drapać. Brodawki i piersi zaraz po porodzie i w trakcie karmienia mogą być podrażnione i wrażliwsze. Ważne jest także, by materiał był certyfikowany i bezpieczny dla mamy.

Ubrania do karmienia piersią – co wybrać?

Zasadniczo najprostszy podział ubrań dla mam karmiących to ten na odzież do karmienia w dzień, jak bluzka do karmienia, bluza czy sukienka, oraz na te do korzystania w nocy, czyli koszula do karmienia, piżama dla karmiącej. Jednak każda z opcji musi spełniać podstawowe wymagania, jakie stawia się odzieży dla karmiących:

  • łatwy dostęp do piersi,

  • zapewnienie komfortu i dyskrecji podczas karmienia,

  • wygoda użytkowania.

Można zdecydować się na modele dedykowane do karmienia, lub wybrać spośród dostępnych koszul, piżam czy sukienek takie, które ułatwiają proces nakarmienia dziecka dzięki swojemu fasonowi. Tutaj wybór należy już do każdej kobiety.

Koszula do karmienia – niezbędna w garderobie każdej mamy niemowlaka

Najlepszym wyborem jeśli chodzi o koszule do karmienia, będzie model, który ma dedykowane zapięcie, lub taki z głębokim dekoltem. Luźna koszula posłuży obolałym po porodzie piersiom, można ją także wykorzystać także w szpitalu jeszcze przed porodem. Mamom karmiącym odradzamy koszule, które zapinane są na guziki lub haftki. Przyszykowanie piersi trwa wtedy dłużej, bo trzeba ją rozpiąć, a kobiety nieprzyzwyczajone do takich modeli mogą czuć dyskomfort, kiedy guziki będą się odciskały na ciele podczas snu. Luźniejszy model z praktycznym dekoltem w serek pomaga w karmieniu, wystarczy zsunąć część materiału. Ważne jest, by dało radę zrobić to jedną ręką, czynność tę wykonywać będziemy, trzymając jednocześnie malucha. Koszula ciążowa do karmienia uważana jest przez wiele kobiet za najwygodniejszy model do snu.

Piżama do karmienia – wygoda przez całą noc

piżama do karmienia

Jeśli z wielu przyczyn nie czujesz się przekonana do koszuli do karmienia, możesz wybrać klasyczną piżamę. Podobnie jak przy koszulach, decydując się na głębszy dekolt, karmienie nie powinno stanowić problemu. Wyjęcie piersi górą i podanie jej maluszkowi będzie bardzo proste. Oczywiście krój takiej piżamy powinien być luźniejszy, by zapewnić mamie komfort. W przypadku piżamy do karmienia należy zwrócić uwagę na gumkę w pasie przy spodenkach, ważne, by nie uciskała. Zobacz piżamy damskie, które mogą sprawdzić się do karmienia, a gdy zakończysz ten etap, nadal będą służyły.

Bluzki do karmienia - odpowiednie na (niemal) każdą okazję

koszulka dla karmiących

Bluzki do karmienia muszą być bardziej funkcjonalne od bielizny nocnej dla karmiących. Poza spełnianiem podstawowych funkcji muszą także dobrze wyglądać, mają bowiem być wykorzystywane na co dzień. Dobrze by było, by pasowały do wielu stylizacji i pozwalały na tworzenie szybkich strojów, młode mamy zwykle cierpią na brak czasu. Polecamy praktyczną koszulkę z zakładką. Jej krój został stworzony z myślą o potrzebach karmiących mam. Model zapewnia szybki dostęp do piersi i możliwość natychmiastowego nakarmienia malca w każdym momencie. Fason zapewnia dwa sposoby karmienia: od dołu i od góry. W zależności od sytuacji możesz zrobić to bardzo dyskretnie, jeśli odczuwasz dyskomfort przy publicznym karmieniu. W takie bluzce do karmienia bez problemu możesz wybrać się na długi czas poza dom i nie martwić o głód u maluszka, karmienie na zawołanie nie jest już problemem. Zobacz bluzki do karmienia, które zostaną z tobą nawet po odstawieniu maluszka od piersi. Model sprawdzi się doskonale także w normalnych, codziennych stylizacjach każdej kobiety.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: