Gry edukacyjne – wartościowa i rozwijająca rozrywka dla dzieci

02.02.22

8 minuty

gra edukacyjna memo dla dzieci

Gry edukacyjne dla dzieci to świetny sposób na spędzanie czasu z maluchami. Dostosowana do wieku zabawa edukacyjna rozwija wyobraźnię i kreatywność, a dodatkowo uczy. To także wspólny czas, kiedy dorośli mogą wejść do świata dzieci i zatopić się w nim. Warto wykorzystać tę szansę.

Gry edukacyjne dla dzieci – dlaczego warto w nie grać?

Połączenie dobrej zabawy i wartości edukacyjnych to świetny sposób na poprawienie umiejętności dziecka, ale też sposób na wspólne spędzanie z nim czasu. Gra edukacyjna niesie ze sobą wiele korzyści. Została stworzona w taki sposób, by rozwijać wiedzę lub umiejętności dziecka, jednak jej forma jest na tyle atrakcyjna, że dzieje się to w nieuświadomiony sposób i traktowane jest jako forma rozrywki. Dzieci nie zawsze lubią się uczyć, a wykorzystanie w tym celu gier edukacyjnych to prosty sposób, by dziecko się rozwijało. Warto więc nie tylko wybierać gry dydaktyczne dla dzieci, ale także uczestniczyć w zabawie. Takie rozwiązanie ma same zalety i jest nie do przecenienia.

Gry edukacyjne dla najmłodszych dzieci

gry dla małych dzieci

Karmelowe spodenki dla niemowlaków i biały T-shirt niemowlęcy

Chyba najpowszechniejszą grą edukacyjną dla maluchów, którą warto mieć, jest memory. Nie dzieje się tak bez powodu. Mimo swojej prostej formy gra pozwala rozwijać wiele umiejętności jednocześnie, a jej nieskomplikowane zasady są łatwo zrozumiałe dla młodszych dzieci. Gry memo ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową i podstawowe umiejętności, które będą maluchowi niezbędne w przyszłości.

Taka prosta gra rozwija bowiem pamięć poprzez konieczność zapamiętywania położenia obrazków. Memory rozwija kojarzenie niezbędne do odpowiedniego rozpoznawania przedmiotów. Dodatkowo utrwala się pamięć fotograficzna i rozwijana jest orientacja w przestrzeni. Gra edukacyjne dla dzieci w typie memory to także ćwiczenie koncentracji, która jest niezbędna przy każdego typu grze. W zależności od wybranego zestawu i jego tematyki, to także okazja do poznawania przedmiotów, sytuacji, ćwiczenie zachowań itp.

Wygodna gra memory - do zabrania ze sobą

W MyBasic stworzyliśmy grę memory, którą można wykorzystać do zabawy już z dwuletnimi dziećmi. Na jej kartach znajdują się postaci zwierzątek, podczas gry można więc powtórzyć znane już dziecku zwierzęta lub poznać nowe. Wyraźne grafiki umieszczone są na większych kartach, więc nawet maluchy nie mają problemu z ich chwytaniem i rozpoznawaniem form. Obrazki przedstawiają sympatyczne zwierzątka, więc dzieci je lubią. Wybraliśmy ten rodzaj gry, gdyż jest to przyjemna forma rozrywki dla całej rodziny. Można w nią grać od 2 do 4 osób. Dwa poziomy trudności pozwalają lepiej dostosować wariant do wieku dziecka. Memory to nieskomplikowana gra edukacyjna, która niesie ze sobą wiele korzyści dla dzieci. 

Zaletą gier typu memory jest także fakt, że ze względu na prostą formę i niewielkie wymiary, można ją zabrać ze sobą wszędzie. Nie posiada zbyt wielu elementów, które mogłyby się pogubić w podróży, a z pewnością przyda się w niejednej sytuacji. Zabawa na plaży? Czemu nie. Gra przyda się także podczas dłuższych wyjść  z domu np. do restauracji, kiedy chcielibyśmy czymś zająć dziecko podczas oczekiwania. Może się przydać także u lekarza, gdy oczekiwanie się przedłuża. By pograć w memo, wystarczy bowiem kawałek w miarę płaskiej powierzchni.

memory gra edukacyjna MyBasic

Morska koszulka z krótkim rękawem w paski i gra memo MyBasic

Gry dydaktyczne odpowiednie dla przedszkolaka

Przedszkolak zapewne doskonale zna gry edukacyjne. Korzysta w nich w przedszkolu, jednak i w domu warto mieć kilka pozycji, które można wykorzystać w czasie wolnym od zajęć, lub w niepogodę. U starszych dzieci, w wieku 3-7 lat, możliwości w wyborze gier są naprawdę ogromne. Skupiają się one na rozwijaniu pamięci, spostrzegawczości, myśleniu logicznym, czy umiejętnościach analitycznych. Można wybrać zgadywankę, układankę czy grę zręcznościową.

Świetne w tym wieku są gry planszowe. W dużej części gry edukacyjne na wiek przedszkolny odwołują się do otaczającego nas świata i poszerzają wiedzę dziecka. Dotyczą zwierzątek, zawodów, relacji międzyludzkich, rozpoznawania emocji, poznawanie zasad bezpieczeństwa. Mogą to być gry typu domino obrazkowe, czy planszówka. Dobrze wybrać się z dzieckiem na zakupy takiej gry. Samo podpowie nam, który temat najbardziej go aktualnie interesuje, a wiadomo, jeśli samo wybierze temat, wciągnie go on bardziej i będzie grał z większą przyjemnością.

Pomysły na grę edukacyjną dla dzieci szkolnych

Po ukończeniu przedszkola dzieci nadal powinny być dodatkowo stymulowane do rozwijania się. Odpowiednio dobrane gry z pewnością ułatwią im naukę w szkole, poszerzą zasób wiedzy i będą kreatywną formą rozrywki. Dzieci szkolne mogą już grać w różnego rodzaju quizy – tematyczne, jeśli chcemy poszerzyć konkretne umiejętności lub ogólnorozwojowe.

Świetną grą do wprowadzenia na tym etapie są scrabble dla dzieci. Przy rozwijaniu kompetencji matematycznych i ćwiczeniu logicznego myślenia warto postawić na warcaby, szachy czy na gry skupiające się na logicznych łamigłówkach. Nadal warto towarzyszyć dziecku podczas gier, mimo iż jest już starsze, z pewnością miło mu będzie, gdy więcej czasu spędzicie wspólnie. Będzie to także okazja, by pochwalić się swoją wiedzą i zdobytymi w szkole umiejętnościami przed rodzicami.

Gry edukacyjne - dobra zabawa i rozwój maluchów

Wspólne granie w gry edukacyjne to z pewnością nie jest zmarnowany czas. Wsparcie dziecka na różnych etapach rozwoju jest niezwykle ważne. Dzieci, które często grały w gry, wykazują lepsze umiejętności, szybciej się uczą, mają większe kompetencje społeczne. Pokazaliśmy przykładowe rodzaje gier dydaktycznych, które można wykorzystać. Są to gry planszowe lub do takich zbliżone. Można w nie grać całą rodziną.

Warto bowiem wybierać tego typu gry rozwojowe, choć w ofercie mamy mnóstwo gier edukacyjnych online. Dzieci jednak obecnie spędzają i tak zbyt wiele czasu przed ekranami tabletów, komputerów czy telewizora. Gry tradycyjne to dobry sposób, by zmniejszyć tę ilość. Choć oczywiście istnieje mnóstwo przydatnych stron z wartościowymi grami dla dzieci, ważne jednak, by podchodzić do nich z umiarem i kontrolować, w co gra dziecko, nawet jeśli są to gry uznawane za edukacyjne.

Rodzina

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: