Święto kolorów 2023 - kiedy i jak je obchodzimy?

25.02.23

5 minuty

holi święto kolorów

Nadejście wiosny można celebrować na wiele sposobów. Święto Holi to jeden z nich. Zobacz ten radosny festiwal kolorów, który zwiastuje koniec zimy i daj ponieść się zabawie. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Co to jest święto kolorów i jak jest obchodzone?

Koniec zimy to radosny moment, na który czekają wszyscy spragnieni już słońca i ciepła. Wiosna to bowiem oczekiwany okres obfitości, który kończy chudy, zimowy czas. Święto kolorów Holi jest ruchome. Przypada zwykle na przełomie lutego i marca, w miesiącu phalguna – w czasie pierwszej pełni księżyca, jaka wypada w tym miesiącu. Na południu Indii obchody święta kolorów są skromniejsze, natomiast na północy, gdzie nadejście wiosny jest bardziej wyraźne – obchody są huczne. W zależności od regionu świętowanie może trwać nawet kilka dni

Holi - hinduskie święto wiosny, radości i kolorów

święto kolorów festiwal

Co to jest święto kolorów? Holi to święto pojednania. Tego dnia nie ma kast, nie liczy się wiek czy płeć. Jest radość i swoboda. Przebacza się wrogom i wspólnie świętuje.

W dzień poprzedzający święto - Holika Dahan, pali się ogromne ogniska, przy których trwa zabawa. Czyni się to na pamiątkę wydarzeń z legendy, która nawiązuje do spalenia Holiki, która chciała zabić swego siostrzeńca Prahladę. Jednak to sama Holika zginęła spalona w ogniu. W ten wieczór czci się zwycięstwo dobra nad złem. Prahlad wyszedł bowiem bez uszczerbku z tej próby, dzięki temu, że zaufał Wisznu, Holika natomiast otrzymała karę. Światło pokonało mrok i ogniska są tego symbolem. Wesołe tańce wokół ogniska to wynik radości ze zwycięstwa dobra.

Kolejnego dnia przychodzi czas na święto kolorów. Od rana wszyscy życzą sobie wszystkiego dobrego, a malowanie rozpoczyna się od zrobienia kropki na czole. Na Holi korzystano z naturalnych barwników np. z kwiatów. Wszyscy obsypują się kolorowymi proszkami i polewają wodą. Można by doszukiwać się tu podobieństw do naszego śmigusa-dyngusa. Radość, muzyka, śpiew – te słowa najlepiej opisują ten kolorowy dzień.

Jak przebiega i wygląda festiwal kolorów Holi?

holi swięto hinduskie

Indyjskie święto kolorów obchodzone jest już na całym świecie, szczególnie przez osoby pochodzące z Indii. One to spopularyzowały je na innych kontynentach. Do Polski święto Holi dotarło prawdopodobnie z USA. Ma ono u nas całkowicie świecki charakter w odróżnieniu od pierwowzoru. Holi festiwal kolorów odbywa się w kilkunastu miastach w Polsce. Rokrocznie organizowane są zabawy na wzór indyjskiego święta, głównie latem. Jeśli chcesz poczuć się jak w święto kolorów Holi, warto się na nie wybrać. To bardzo pozytywne, kolorowe wydarzenia. Warto jedynie zwrócić uwagę na pochodzenie wykorzystywanych w trakcie zabawy proszków, powinny być pochodzenia naturalnego. To bezpieczne dla bawiących się i dla środowiska.

Kiedy jest obchodzone hinduskie święto kolorów w 2023 roku?

Indyjskie święto kolorów, jak już wspominaliśmy, jest ruchome. Nie ma więc ściśle ustalonej daty. W 2023 Świeto Holi przypada 8 marca. Jeśli ktoś może sobie na to pozwolić z pewnością warto się w tym okresie wybrać na ten niesamowity dzień kolorów. Barsana i Nadagon to miejscowości, gdzie najlepiej spędzić ten dzień, odbywają się tam symboliczne walki na kolory.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: