Beżowy – z czym łączyć kolor beżowy i czy warto mieć go w szafie?

28.10.23

5 minuty

golf męski beż

Beż budzi wiele emocji jak na fakt, że bywa także uważany za monotonny czy nudny. Jego naturalność, spokój i harmonia jest doceniana przez wielu projektantów, którzy chętnie po niego sięgają. To także barwa idealna dla miłośników minimalistycznej szafy. Sprawdzi się doskonale jako kolor bazowy. Nie może go zabraknąć w żadnej garderobie.

Kolor beżowy – co oznacza ta barwa i skąd się wzięła?

beżowy golf

Beżowy, jaki to kolor? Barwa powstaje z połączenia bieli i brązu. Można do tego zestawu dodać także nieco żółci. Efekt zależny jest od zastosowanych proporcji. To kolor znany doskonale od dawna, dziś występuje w wielu odmianach o tajemniczo brzmiących nazwach. Geneza koloru beżowego sięga tkaniny z owczej wełny, która nie była poddana barwieniu. Początkowo więc nazwę tę nosił materiał, później dopiero zaczęto określać tak barwę. To częste zjawisko w świecie kolorów. W wielu kulturach kolor beżowy nawiązuje to naturalności. Kojarzony jest z prostotą i harmonią. Uznawany jest za prosty, a w kulturze azjatyckiej mocno skojarzony był z pokorą i odrzucaniem tego co materialne. Związany z ziemią i naturalny.

Kolor beżowy – idealna baza

stylizacja w beżu

Beż pojawia się często w wielu kolekcjach i paletach, odgrywa jednak rolę pomocniczą, traktowany jest jako dobre tło dla pozostałych kolorów. Uważany często za bezpieczny, ale przez to nieco monotonny i nudny. Jednak każdy, kto dał mu szansę, szybko odkrył zalety tej uniwersalności. Ubrania w kolorze beżowym są ponadczasowe, eleganckie, naturalne. Można je zestawiać na rozmaite sposoby. Takie elementy garderoby są niezbędne minimalistom i osobom ceniącym praktyczne podejście do mody. Beż to także świetne rozwiązanie na przełamanie znudzenia kolorem białym.

Kolor beżowy - z czym łączyć?

z czym łączyć beż

Na początku warto zastanowić się, jaki kolor pasuje do beżowego? Z racji jego wszechstronności, bardzo wiele barw będzie tworzyło z nim spójną kompozycję. Zarówno biały, jak i czarny będzie do niego pasował. Ale nie tylko spokojne odcienie będą właściwe. Z czym więc łączyć kolor beżowy, by uzyskać ciekawą kombinację? Wybierz zielony, różowy lub czerwony. Beż pasuje do innych odcieni, więc prawdopodobieństwo popełniania gafy naprawdę jest niewielkie, to neutralny i bezpieczny kolor. Beż dobrze podkreśli inne wyraziste barwy.

Kto powinien wybrać kolor beżowy?

Beż zarówno w ubiorze, jak i otoczeniu powinny wybierać osoby, które nie lubią być w centrum uwagi. Będą się w nim dobrze czuły osoby skromne, lubiące spokój i ceniące stabilność. Kolor beżowy jako konwencjonalny spodoba się osobom ułożonym. To także dobry wybór dla tych, którzy cenią barwy naturalne, kolory ziemi. Beż jest bardzo często spotykany w naturze. Zarówno skały, kamienie, piasek jak i umaszczenie wielu zwierząt przypomina tę barwę. Odcień ten nie odwraca uwagi, pozwala skupić się na innych kwestiach. Pasuje do różnych typów urody, jest też odpowiedni dla osób starszych, jak i maluchów. We wnętrzach zapewni relaks i poprawi wydajność.

Kolor beżowy pomoże tworzyć codzienne stylizacje, jest ponadczasowy i z pewnością warto mieć klasyczne modele w tej barwie.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: