Kolor brązowy – poznaj znaczenie i zobacz, jaki kolor pasuje do brązowego

30.10.23

5 minuty

brązowe ubranie dziecko

Kolor brązowy jest niedoceniany, często pomijamy go przy wyborze ubrań czy farb. Warto jednak poznać go lepiej i sprawdzić, czy nie warto powiększyć swojej garderoby o nową barwę.

Kolor brązowy znaczenie

Choć dziś barwa brązowa jest odbierana neutralnie i nie budzi większych emocji, jej losy dawniej były nieco inne. Być może jest to powód, dla którego niektórzy wciąż nie mogą przekonać się do tego koloru. Co oznacza kolor brązowy dziś, a co symbolizował dawniej? Dziś brąz kojarzy się z bezpieczeństwem, niezawodnością, stabilnością. Pomaga tworzyć komfortowe, ciepłe i przyjazne przestrzenie. Symbolizuje troskę i spokój, nawiązuje do nostalgii. Sprawia to, że jest chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Brąz to także barwa naturalna znana od czasów prehistorycznych. Brązowa jest gleba, drzewa, kamienie i zwierzęta. Dawniej jednak symbolizował ubóstwo i brzydotę. Niebarwioną odzież w tym właśnie kolorze nosili najbiedniejsi. Kolor brązowy kojarzy się także z porą jesienną i jej mniej ładną stroną – usychającymi, rozkładającymi się liśćmi, ze starością czy rozkładem.

brązowe ubrania mężczyzna

Poznaj możliwości brązowej palety barw

Na szczęście od czasów, gdy brąz przeznaczony był dla bogatszej grupy społecznej, wiele się zmieniło, także w postrzeganiu tej barwy. Warto przetestować ten kolor, może bowiem wiele zmienić w garderobie. Pozwala na tworzenie udanych stylizacji zarówno z ciepłymi, jak i zimnymi paletami. Dobrym pomysłem jest zastąpienie brązowymi ubraniami czarnych elementów. Będą pasować, a stylizacja od razu zyska nowy charakter. Ciemne brązy warto wybierać na eleganckie i bardziej formalne sytuacje, jaśniejsze odcienie będą idealne nawet na co dzień, podkreślając ich naturalność. Czekoladowy, toffi, karmelowy, kasztanowy to tylko niektóre z odcieni koloru brązowego, barwa ta ma naprawdę wiele do zaoferowania i każdy może dobrać pasujący odcień.

Jaki kolor pasuje do brązowego?

połączenie z brązem

Brąz jest neutralną barwą, dzięki czemu ładnie łączy się z innymi kolorami. Wbrew pozorom nie jest zarezerwowany dla jesiennych typów urody. To czy będzie odpowiedni, zależy w dużej mierze od odcienia brązu. Dla osób o blond włosach odpowiednie będą odcienie jaśniejsze, brunetki o ciemniejszej oprawie oczu mogą zdecydować się na ciemniejsze brązy. Także rudowłosi mogą spokojnie postawić na ten kolor. Brąz można zestawić z bielą czy granatem, co da spokojne połączenie, ale można także zestawić z wyraźniejszymi barwami. Kolory pasujące do brązowego to m.in. pomarańczowy i czerwony. Także bordo czy butelkowa zieleń sprawdzą się bardzo dobrze. Jeśli szukasz czegoś oryginalnego i zastanawiasz się, jaki jeszcze kolor pasuje do brązowego, wybierz żółty. Do częstych połączeń należy brąz z niebieskim lub różem.

Komu będzie odpowiadał kolor brązowy?

Z racji tego, że brąz uważany jest za przeciętną barwę, dobrze będą się w nim czuły osoby spokojne, nielubiące się wyróżniać. Pokochają go fani naturalnych barw, obok zielonego to on wiedzie prym w przyrodzie. Drzewa, gleba, kora drzew, jesienne, zeschnięte liście i wiele więcej elementów w tej barwie skrywa środowisko naturalne. Brąz będzie także odpowiedni dla osób ceniących stabilność i solidność. Choć przez długi czas uważany był za staromodny, powrócił do mody z wielkim przytupem. Modne są wszelkie odcienie brązu, a kolor przeżywa dziś renesans.

zestawienia z brązowym
Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: