Jak się ubrać do lasu? Ubrania na grzyby, jagody i spacery w lesie

13.07.23

7 minuty

Wypoczynek na łonie natury to cudowny sposób na spędzanie czasu z dziećmi. Jeśli dodatkowo można połączyć go z korzyściami jak np. zbieranie przepysznych jagód może zamienić się w dobrze wykorzystany, rodzinny czas. By jednak miło spędzić dzień, trzeba wiedzieć jak się ubrać do lasu by było komfortowo, ale też bezpiecznie.

Strój do lasu - o czym warto pamiętać?

Ubrania do lasu, które wybierzecie, będą zależały od celu wycieczki. Strój na grzyby może różnić się od tego, który wykorzystamy na zwykły spacer, podobnie też na jagody można wybrać inny zestaw. W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać, że wyprawa ma być przyjemnością, toteż potrzebne będzie wygodne ubranie do lasu.

W zależności od tego, czy jest to długa wyprawa, czy godzinna przechadzka powinniśmy dopasować strój do lasu. Na krótki spacer sprawdzą się wygodne spodnie dresowe i bluza. Przy czym założyć trzeba, że jest dość sucho. W takiej sytuacji nie będzie potrzebne szczególne przygotowanie. W takim lekkim stroju można przejść się po lesie i powinno być nam komfortowo. Do tego oczywiście potrzebne będą wygodne buty np. adidasy. Jeśli jednak planujemy dłuższe wyjście w plener, lub profesjonalne grzybobranie, powinniśmy pomyśleć o tym, by nasze ubranie na grzyby było bardziej przemyślane.

Jak ubrać się do lasu na grzyby? Odpowiedni strój i porady dla początkujących grzybiarzy

Na grzyby warto wybrać się wcześnie rano. Jest wtedy jeszcze wilgotno, co trzeba uwzględnić, wybierając strój do lasu. Najlepsze zbiory można zdobyć, udając się w miejsca mniej uczęszczane i bardziej oddalone od uczęszczanych szlaków. I ponownie należy pamiętać, że w głębi lasu może być wciąż mokro. Profesjonalni grzybiarze natomiast bardzo chętnie zbierają grzyby po deszczu, to najlepszy czas na udane znaleziska. Dlatego strój do lasu powinien uwzględniać takie warunki. Dobre będą wyższe, nieprzemakalne buty. Okrycie wierzchnie to często kurtka przeciwdeszczowa czy nieprzemakalna peleryna oraz spodnie, które są odporne na wilgoć, lub szybko wyschną, gdy się zmoczą. Modele, które nabierają wagi wraz z pochłoniętą wodą, są bardzo niepraktyczne i mogą zacząć spadać.

Niezbędny ekwipunek na grzyby. Co zabrać ze sobą do lasu?

Każdy grzybiarz niezależnie od wieku powinien posiadać koszyk lub wiaderko na zebrane plony. Nie korzystajmy z foliowych reklamówek, bo jest to bardzo niekorzystne nie tylko dla naszych zbiorów, które mogą się zaparzyć, ale także dla zdrowia, bo grzyby mogą się w nich szybko popsuć. Z pewnością przyda się także mały kozik, nożyk do wycinania grzybów, choć można korzystać z innej metody, jak np. wykręcanie grzybów. Kolejnym niezbędnym elementem ubrania na grzyby jest nakrycie głowy. Nie tylko uchroni przed słońcem w drodze do lasu, ale też przed spadającymi gałązkami, krzakami, czy owadami. Może to być np. czapka bejsbolówka czy kapelusz. Będzie to także zabezpieczenie głowy przed kleszczami.

Jak ubrać dziecko do lasu? Praktyczne porady dla rodziców małych grzybiarzy

Choć na wielogodzinne grzybobranie w towarzystwie dzieci raczej nie ma co liczyć, to krótsza wyprawa także może być udana. To nie tylko wspólnie spędzony czas, ale także świetna okazja do nauki. Na początek warto jednak zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Warto wykorzystać kilka wskazówek, które pomogą w przygotowaniu do grzybobrania:

Odzież do lasu powinna być luźna i wygodna. Grzybobranie to zajęcie wymagające dużo chodzenia i schylania, strój musi więc zapewniać komfort.

  • Wybierzcie strój na grzyby składający się z długich spodni i koszulki z długim rękawem. To bardzo ważne, by nie spacerować po lesie z odkrytym ciałem, dużo łatwiej w takiej sytuacji paść ofiarą kleszczy, których o tej porze roku w lasach nie brakuje. w zależności od temperatury można wybrać więcej warstw stroju, ubiór metodą na cebulkę będzie dobrym pomysłem.

  • Koniecznie zabierzcie nakrycie głowy, ochroni nie tylko głowę i kark, ale tez oczy przed zabłąkanymi gałązkami, spadającymi szyszkami czy pajęczynami.

  • Zdecydujcie się na odzież odporną na wilgoć. Świetnie sprawdzą się spodnie i kurtki softshellowe, które są lekkie, przewiewne, ochronią przed wiatrem i wilgocią. Tego typu odzież, jak np. spodnie z softshellu ochronią także przed wbijaniem igiełek, kolców czy innych drobnych elementów, które mogą się wbić w ubranie, kiedy będzie trzeba pokonać krzaki.

  • Pamiętajcie o środkach przeciw komarom i kleszczom. Meszki, komary, pająki, potrafią dać w kość na grzybobraniu, a kleszcze bywają niebezpieczne, szczególnie dla młodszych. Dlatego też wybrany strój grzybiarza powinien składać się ze spodni i koszulki zakończonej ściągaczami, co utrudni wędrówkę kleszczom, które lubią ciepłe i wilgotne miejsce na ludzkim ciele.

  • Ubrania do lasu powinny być w jasnych kolorach. Dzięki temu dużo łatwiej będzie zauważyć na nich wędrującego kleszcza, którego w tym momencie można bez uszczerbku na zdrowiu się pozbyć. Jasne kolory sprawią też, że dziecko będzie lepiej widoczne z daleka. W lesie łatwo się zgubić, a w jaśniejszym stroju szybciej je namierzymy nawet w gęstym lesie. Jasne kolory to także większe bezpieczeństwo zauważenia przez ewentualnych myśliwych. Co prawda absolutnie nie wolno spacerować tam, gdzie ma miejsce polowanie, jednak lepiej być dodatkowo widocznym. Podobną rolę będą także odgrywać żywe, widoczne kolory i takie najlepiej wybierać.

Co wziąć na grzyby, by uprzyjemnić taki wypad? Warto zaopatrzyć się w jedzenie, picie i przekąski. Ilość oczywiście zależna jest od długości spaceru. Należy także mieć ze sobą naładowany telefon, który może posłużyć jako nawigacja lub do wezwania pomocy, jeśli zdarzy się wypadek. Jeśli dopiero uczymy dziecko rozpoznawania grzybów, można także wziąć kieszonkowy atlas, gdzie będziecie szukać znalezionych przez siebie okazów. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, by uszanować miejsce, gdzie jesteście, które jest domem zwierząt. Zachowujemy więc ciszę i spokój, nie śmiecimy i absolutnie nic nie niszczymy.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: