Rozpoczęcie roku szkolnego – jak się do niego przygotować, by pierwszy dzień szkoły nas nie zaskoczył?

19.06.22

8 minuty

ubrania na rozpoczęcie roku szkolnego

Powrót do szkoły zawsze jest  dla dzieci trudnym momentem. Kończy się czas beztroskich wakacji. By jednak rozpoczęcie roku szkolnego nie było tak bolesne, warto się do niego przygotować.

Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września 2022. To znana doskonale data, która oznacza dla dzieci powrót do szkolnych obowiązków. By jednak można było spokojnie spędzić wakacje, warto przygotować się do powrotu do szkoły już wcześniej. Pozostawianie tego na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem i często powoduje dużo stresu zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Próbowaliście kiedyś zrobić zakupy na rozpoczęcie roku szkolnego w ostatni tydzień wakacji? No właśnie! By tego uniknąć, lepiej być przygotowanym wcześniej.

Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września

Choć większość dzieci doskonale zna tę datę, warto przypomnieć. Po wakacjach powrót do szkoły odbędzie się 1.09.2022 w czwartek. Wtedy to odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Uczniowie powrócą do swoich dawnych klas, lub w przypadku maluchów, które dopiero idę do pierwszej klasy, rozpoczną szkolną naukę. W tym czasie odbędzie się także rozpoczęcie roku szkolnego w przedszkolu, choć w przypadku przedszkoli sposób pracy placówki może być różny w okresie wakacyjnym. Początek roku szkolnego to nie tylko powrót obowiązków, to także spotkanie z dawno niewidzianymi przyjaciółmi i szkolnymi kolegami. Z pewnością po wakacjach jest co sobie opowiadać.

Jak się ubrać na rozpoczęcie roku szkolnego?

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego wymaga także odpowiedniej aranżacji. Uczniowie powinni pojawić się na apelu w odświętnych strojach. O ile starsze dzieci, same decydują jak się ubrać na rozpoczęcie roku szkolnego, to w przypadku młodszych jest inaczej. Podobnie też jak w przypadku pierwszoklasistów, którzy na apelu pojawiają się po raz pierwszy. To rodzice zdecydują, jak ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego. Oczywiście może to być wspólna decyzja dzieci i rodziców, warto bowiem liczyć się ze zdaniem dziecka, w końcu jest ono już na tyle duże, że właśnie rozpoczyna naukę w szkole. W dziecięcym mniemaniu jest już pewnie niemal dorosłe i może decydować nie tylko o swoim stroju.

Rozpoczęcie roku przedszkolnego

jak ubrać dzieci na rozpoczęcie roku szkolnego

Granatowe tregginsy dziecięce

Początek nowego roku w przedszkolu to dla młodszych dzieci także ważna chwila. Jak więc ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego, by czuło się wygodnie i prezentowało ładnie? Polecamy komfortowy biały T-shirt dziecięcy lub równie odpowiednią białą koszulkę z krótkim rękawem dziewczęcą. Całości dopełni klasyczna granatowa marynarka dziecięca. W takim ubraniu dziecko będzie czuło się wygodnie, co najważniejsze, ale także będzie się odświętnie prezentować i odpowiednio wyglądać na rozpoczęcie roku szkolnego w przedszkolu.

Co ubrać na rozpoczęcie roku szkolnego?

Młodzież ma całkiem duży wybór strojów na rozpoczęcie roku. Mogą to być klasyczne spódnice i koszule czy koszule i spodnie garniturowe. Jest to jednak bardzo typowe połączenie, dlatego starsze dzieci, które lubią poprzez ubiór wyrażać siebie, często decydują się na inne rozwiązania, oczywiście starając się pozostać w konwencji stroju, który wyróżnia się i jest odpowiedni na rozpoczęcie roku szkolnego. Wśród starszych często można spotkać marynarki dresowe, które doskonale sprawdzają się na uroczystości szkolne. Ta część garderoby jest dobra nie tylko dla młodszych, starsi sami chętnie po nią sięgają. Dobrze się w niej prezentują, a ubranie jest bardzo wygodne. Co ważne, model wcale nie musi być w kolorze granatowym czy czarnym – marynarka młodzieżowa butelkowozielona także prezentuje się świetnie.

A może pudrowy róż, błękit lub czerwień? Wszystkie te kolory sprawdzą się na rozpoczęcie roku szkolnego. Jeśli dostatecznie wcześnie zadba się o odpowiedni strój, problem jak ubrać się na rozpoczęcie roku szkolnego zniknie. Wystarczy umieścić w szafie marynarkę, która będzie spokojnie czekać na koniec wakacji. Można ją połączyć ze spodniami lub spódnicą, stworzenie stroju nie sprawi trudności, kiedy podstawowy element jest już wybrany.

O czym jeszcze pamiętać przed rozpoczęciem roku szkolnego?

początek roku ubiór

Jasnoniebieska koszulka polo dziecięca z granatową bluzą dresową oraz niebieska sukienka polo dla dziewczynek

Choć strój jest pierwszym elementem, który będzie potrzebny na rozpoczęcie roku, warto pomyśleć jeszcze o kilku ważnych kwestiach, by początek roku nie był spędzony na zakupach i kompletowaniu niezbędnych przedmiotów. Wiele oczywiście zależy od tego, czy jest to pierwsze rozpoczęcie roku szkolnego, czy kolejne. Różne potrzeby będą mieć bowiem siedmiolatki, uczniowie podstawówek czy szkół ponadpodstawowych. Do wspólnych potrzeb należą jednak:

  • przybory szkolne szkolne/książki, plecaki. W zależności od etapu nauki musimy zaopatrzyć dzieci w książki do nauki lub też dzieci otrzymają je darmowo. Jednak plecak, piórnik, przybory do pisania są konieczne każdemu uczniowi. Jeśli jest to kolejny rok nauki i nie ma potrzeby zakupywać nowego plecaka czy przyborów, warto w ostatnim dniu szkoły zadbać o te już posiadane tzn. z plecaka wyciągnąć ostatnie kanapki, które być może jeszcze się tam znajdują i powyciągać z niego książki czy zeszyty. Należy go wyczyścić lub wybrać, jeśli tylko istnieje taka opcja. Należy także przejrzeć piórnik, wyrzucić niepiszące długopisy czy mazaki, natemperować ołówki. Dobrze także przy tej okazji zrobić listę, co trzeba dokupić, z pewnością czegoś brakuje, może to być nowy zestaw kolorowych długopisów, korektor czy linijka. Nie musisz biec na zakupy już ostatniego dnia szkoły, ale im szybciej uzupełnisz braki, tym szybciej będziesz mógł zapomnieć o szykowaniu się ponownie do szkoły.

  • strój do szkoły, na wf i nie tylko. Do szkoły z pewnością będzie potrzebny strój i buty na zajęcia sportowe. Trzeba więc zakupić odpowiedni komplet, np. mogą to być granatowe spodenki dziecięce w połączeniu z białym T-shirtem z kieszonką. Do szkoły warto wyposażyć się także w wygodne ubrania, które łatwo wystylizować i nie zajmuje to wiele czasu, ma to bowiem znaczenie, kiedy rano szykujemy się do szkoły. Oczywiście zakupy dotyczą głównie pierwszaków, które jeszcze mogą nie posiadać garderoby, która sprawdza się w szkole.

Przygotuj się dobrze na początek szkoły, zaplanuj, co ubrać na rozpoczęcie roku szkolnego, a rozstanie z wakacjami będzie łatwiejsze. Im szybciej zakupisz potrzebne do szkoły drobiazgi, tym szybciej oddasz się relaksowi i będziesz wraz z dzieckiem cieszyć się wakacjami. Do 1 września jeszcze bowiem daleko.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: