Ubranka dla noworodka do szpitala - co zabrać ze sobą?

12.10.22

8 minuty

ubranka do szpitala

Przygotowanie torby, którą zabierzesz do szpitala najlepiej rozpocząć wcześniej. Nie ma co zostawiać tego na ostatnią chwilę, może bowiem być różnie, a poród może się przyspieszyć. Dzięki temu, że zajmiesz się tym wcześniej, nie będziesz generować sobie dodatkowych zmartwień. Zadbanie o podstawowe wyposażenie podczas przyjęcia do szpitala i już na sali przed i po porodzie pozwoli także zająć czymś myśli, a młoda mama prawdopodobnie już dość mocno się niecierpliwi. Zapakuj więc produkty, które zapewnia komfort i higienę Tobie i dzidziusiowi, jak np. kosmetyki o delikatnej formule, które nie podrażnią mamy i są bezpieczne, bo delikatna skóra wymaga specjalnego podejścia, oraz niezbędne ubranka dla noworodka do szpitala. A więc do dzieła!

Jakie ubranka dla noworodka zabrać do szpitala?

Choć do szpitala należy zapakować zarówno bagaż dla mamy, w którym muszą się znaleźć kosmetyki, szlafrok, ubrania, środki higieniczne, jak i niezbędne dokumenty z badaniami i przebiegiem ciąży, to skupimy się na torbie, która będzie zawierała ubranka dla noworodka do szpitala. To zwykle stanowi większe wyzwanie. Kwestia, w co ubierać noworodka w szpitalu jest bowiem zależna od podejścia rodziców i można ją różnie potraktować. Niektórzy bowiem nie przejmują się za mocno i ubieranie maluszka opierają głównie na ubrankach szpitalnych, wiele mam jednak woli mieć swoje ubranka do szpitala dla noworodka.

W co ubierać noworodka w szpitalu?

ciuszki do szpitala niemowlę

Body kopertowe z krótkim rękawem dla noworodka

Na pierwsze ubranie przydadzą się z pewnością body kopertowe, które najwygodniej będzie założyć. Potrzebne będą także śpioszki i kaftanik. Uzupełnieniem będzie lekka, bawełniana czapeczka i rękawiczki niedrapki. Do tego warto przygotować kocyk lub rożek, w którym będzie można ułożyć maluszka. Taki pierwszy komplet po porodzie powinien wystarczyć. Można go przekazać pielęgniarce, która będzie ubierała malucha jako pierwsza zaraz  po porodzie.

Ile ubranek dla noworodka zabrać do szpitala?

Zarówno to, jakie ubranka do szpitala dla noworodka zabrać, jak i ich ilość jest bardzo płynną kwestią. Wszystko bowiem zależy od pogody, warunków w szpitalu na sali porodowej oraz ilości spędzonych tam dni. Sprawa jest dużo prostsza, jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, wtedy można się dokładnie przygotować. Jeśli jednak poród nadejdzie szybciej lub konieczne będzie nieprzewidziane cesarskie cięcie, lub dłuższy pobyt w szpitalu nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Na szczęście, zwykle partner może podrzucić niezbędne rzeczy w razie potrzeby, nie ma się więc o co martwić.

Standardowy pobyt w szpitalu, jeśli poród odbył się siłami natury i nie ma żadnych komplikacji, wynosi do 2 dni. Dłuższy pobyt należy przewidzieć, gdy spodziewamy się cesarskiego cięcia, mogą to być 4 lub więcej dni.  Pokazuje to, że tak naprawdę nie potrzeba wielkich przygotowań, nie jest to długi okres. Jeśli jednak chcesz poczuć się odpowiednio zabezpieczona, warto zapakować:

  • bawełniane body (3 szt.)

  • śpioszki (3 szt.)

  • kaftaniki (3 szt.)

  • pajacyki (3 szt.)

Do tego należy pamiętać o kocyku lub rożku, czapeczce (najlepiej dwóch), skarpetkach i rękawiczkach niedrapkach. Niezbędne będą także tetrowe pieluszki, które znajdą wiele zastosowań, warto więc zaopatrzyć się co najmniej w kilka sztuk.

Wyprawka dla noworodka do szpitala latem

letnie wyprawka do szpitala

Pajac dla noworodka

Ubranko do szpitala dla noworodka musi być dopasowane do pory roku i temperatury. Choć zwykle na salach jest bardzo ciepło, to jednak trzeba zwrócić uwagę, by latem nie przegrzać bobasa, a zimą nie dopuścić do wychłodzenia. Wyprawka dla noworodka do szpitala latem nie różni się mocno od tej na zimę, uwzględnia jednak body z krótkim rękawem, którego można wziąć więcej. Choć i zimą przyda się model o krótkich rękawkach, na który w razie potrzeby zakłada się kaftanik. Często dzieje się tak, że noworodkowi wystarczy bodziak z krótkim rękawkiem i tetrowa pieluszka do okrycia, gdy jest ciepło nie potrzeba nic więcej.

Wyprawka dla noworodka do szpitala zimą

Ubranka do szpitala dla noworodka są podobnie niezależnie od pory roku. W zimie można zabrać dodatkowo cieplejszy kocyk, czy dodatkowa parę body z długim rękawem. W szpitalu panuje dość wysoka temperatura, a dziecka nie można przegrzewać. Mimo iż wydaje się nam, że maluszkowi może być zimno, należy zachować zdrowy rozsądek i ubierać go jedynie trochę cieplej niż samych siebie.

Jak przygotować noworodka na wyjście ze szpitala?

noworodek powrót ze szpitala

Body kopertowe z długim rękawem dla noworodka

Ubranko na wyjście ze szpitala dla noworodka musi uwzględniać temperaturę otoczenia. Ważne jest, w jaki sposób mama z maleństwem dotrze do domu. Jeśli podróż nie będzie długa i odbędzie się w samochodzie, wystarczy zadbać o odpowiedni ubiór na moment przejścia z maluchem do samochodu ze szpitala. W ciepłe miesiące nie jest to zbyt trudne, wystarczy body i lekki kocyk, jesienią i wiosną warto dołożyć do stroju kombinezon, czapeczkę i rękawiczki w zależności o temperatury. W zimie należy wybrać ciepły kombinezon i dodatkową warstwę ubrania np. bluzę, a także ciepłe skarpetki i czapeczkę. Taki zestaw ubranek dla noworodka do szpitala należy zabrać ze sobą, chyba że ktoś może dostarczyć nam ciuszki na powrót później.

Wyprawka dla noworodka do szpitala latem, wiosną czy zima nie różni się mocno. Jeśli nie możesz się zdecydować co wybrać, lub chcesz ułatwić przyszłej mamie pakowanie, warto sprawdzić zestaw ubranek dla noworodków, są to ciuszki dla noworodka dziewczynki i chłopca, komplet jest uniwersalny. Z pewnością się przyda i ułatwi szykowanie ciuszków dla noworodka do szpitala. Najważniejsze jednak, żeby wybrać komfortowe, delikatne i bezpieczne ubranka dla noworodka, jest to ważniejsze od ilości ciuszków. Więcej inspiracji na ubieranie maluszków i dla mam karmiących znajdziesz tu - https://mybasic.pl/info/zestaw-dla-noworodka, a tu dostępne są wszystkie ciuszki dla niemowląt.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: