Kolor granatowy - znaczenie, z czym łączyć, odcienie granatu

17.08.23

6 minuty

Granat cieszy się ogromną popularnością. Z pewnością warto dowiedzieć się o nim więcej i przestać traktować wyłącznie jako kolor nielubianych, szkolnych strojów galowych. Ma on zdecydowanie więcej do zaoferowania, warto mieć go w swojej szafie niezależnie od preferowanego stylu.

Jak wygląda kolor granatowy? Odcienie granatu

Granat to odcień koloru niebieskiego, najciemniejszy. Jego nazwa pochodzi od rośliny. Początkowo (w XVI wieku) odpowiadał on kolorowi owocu granatowca i bliżej mu było do intensywnej, ciemnej czerwieni. Od XIX wieku jednak nastąpiła zmiana znaczenia i granatowy odpowiada bardziej barwie ciemnoniebieskiej. Barwnik można pozyskać w łatwy sposób z naturalnych źródeł. Barwa rozpowszechniła się także za sprawą mundurów brytyjskich żołnierzy Królewskiej Marynarki Wojennej. Marynarski niebieski – navy blue, tak zwany jest w języku angielskim, spopularyzował barwę i przyczynił się do dobrych skojarzeń z tym kolorem. Wyróżniamy jasny, średni lub ciemny granatowy, każdy znajdzie więc odpowiedni odcień, który najlepiej mu pasuje.

Symbolika i znaczenie koloru granatowego

ubrania granatowe w paski

Granat pomaga się wyciszyć, poskładać myśli, skupić. Kojarzy się z nocnym niebem i morzem, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa. Morze być kojarzony z siłą i męskością, ale nie jest zarezerwowany wyłącznie dla panów, choć to jeden z częściej wybieranych przez nich kolorów.

Co oznacza kolor granatowy i jak jest najczęściej kojarzony? Komu będzie dobrze w tej barwie i kto najczęściej się na nią decyduje? Odcienie granatu na trwałe związały się już chyba z ubiorem formalnym, biznesowym, galowym. Marynarki, garsonki, garnitury – najczęściej spotkać je można właśnie w kolorze granatu lub czarnym. Zarówno w pracy, jak i w szkole kolor ten jest doskonale znany i rozpowszechniony. Granatowy kolor kojarzony jest z mądrością, inteligencją i klasą. Nie powinno więc dziwić, że znalazł swoje miejsce w sferze biznesowej, gdzie podkreśla chęć rozwoju, pewność siebie, zdolności przywódcze.

eleganckie stylizacje z granatem

Jeśli chodzi o granatowy kolor, znaczenie barwy mocno nawiązuje do niezależności, autorytetu i chęci przewodzenia. Osoby, które go lubią i chętnie noszą, wyróżnia mocna osobowość i charyzma. Lubią one porządek i harmonię, są lojalne i pracowite. Cechuje je zdyscyplinowanie, jednak mogą mieć problem ze słuchaniem rad i podporządkowywaniem się. Są samowystarczalne i to one lubią dowodzić.

Jaki kolor pasuje do granatowych ubrań? Poznaj kolory pasujące do granatu

połączenia z granatowym

Kolor granatowy to barwa bazowa, dzięki czemu dobrze łączy się i współgra z innymi kolorami. Jest dużo mniej surowy niż czerń, a prawie tak samo uniwersalny. Zobacz, jaki kolor pasuje do granatowego ubrania i jak tworzyć ciekawe stylizacje na zasadzie kontrastu. Kolor pasujący do granatu, który będzie prezentował się w tym zestawieniu bardzo oryginalnie to żółty. Wyrazisty kolor podkreśli neutralną barwę, można zdecydować się także na jego odcienie np. musztardowy. Stworzy z nim nowoczesne, żywe połączenia. Inną ciekawą kombinacją będzie granatowy i fiolet, pudrowy róż lub koral. Granatowy z zielonym to natomiast bardzo popularne i lubiane zestawienie, możesz zdecydować się na ziemiste zielenie lub na szmaragdowy, wyraźny kolor. Oba będą doskonale współgrać z kolorem granatowym, tworząc elegancki look.

Z czym jeszcze łączyć granatowy kolor? Oczywiście z pochodnymi niebieskiego. Z błękitem stworzy ładny, prosty komplet. Granat z białym i beżowym stworzy spokojne, harmonijne i spójne połączenie na wiele okazji, w tym na formalne spotkania czy na szkolne uroczystości, gdzie wymagany jest strój galowy. Znane połączenia z granatem można znaleźć w klasycznym stylu marynistycznym: kolor granat, biel, czerwony tworzą w nim ciekawą bazę do wielu morskich kombinacji. Takie zestawienia polecane są szczególnie latem. To trio jest ponadczasowe i nie wychodzi z mody.

Kolor granatowy, z czym pasuje – dodatki do ubrań

Do granatowego koloru pasuje wiele dodatków. Kolor ten lubi zarówno złoto, srebro, jak i inne materiały. Śmiało więc można wybrać ulubioną biżuterię miedzianą czy z innych surowców. Dobór dodatków zależy od stylu, w którym czujesz się najlepiej. Poza klasycznymi propozycjami można wybrać także któryś z minerałów jak szmaragd czy malachit, które także zaprezentują się uroczo w zestawieniu z granatem.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: