ubranie na galowo
ubrani galowe

Strój galowy - niezbędnik w szafie każdego ucznia

Galowy strój jest związany ze szkołą od lat. Dotyczy to zarówno uczniów szkoły podstawowej, jak i liceum, a nawet przedszkolaków. Kilka razy do roku w przypadku uroczystości szkolnych wszyscy ubierają strój galowy. Przy czym wytyczne dotyczące stroju galowego mogą się różnić i nie zawsze oznaczają to samo, nie ma więc jednoznacznej odpowiedz na pytanie: jak wygląda strój galowy?. Jego wygląd zmienia się także z czasem, warto więc być na bieżąco, by pomóc dziecku skompletować odpowiednie ubranie galowe, które będzie nie tylko spełniało szkolne wymogi, ale będzie także komfortowe. Dzięki temu dzieci chętniej zakładają eleganckie ciuchy.

Jak powinien wyglądać strój galowy dla dzieci?

Podpowiadamy, jak może wyglądać regulaminowy strój galowy. Najczęściej strój galowy w szkole utrzymywany jest w biało-granatowej tonacji. Ewentualnie są to ubrania w kolorach białym i czarnym. Dla dziewczynek jest to biała bluzka z długim lub krótkim rękawem, musi jednak zakrywać ramiona. Do tego rekomenduje się ciemną spódnicę lub spodnie garniturowe. W przypadku chłopca biała koszula i spodnie w kolorze czarnym lub granatowym mogą tworzyć strój na galowo. Każda szkoła może wystosować swoje zalecenia w kwestii tego, jak powinien wyglądać ubiór galowy. Może tam określić nie tylko rodzaj i kolor ubrań, ale także ich długość, jak np. niektóre szkoły robią w przypadku długości spódnic dziewczęcych. Na szczęście wiele szkół traktuje te wytyczne jedynie jako zalecenia i nie wymusza na dzieciach konkretnych strojów, zachęca jednak i dobrym przykładem wskazuje kierunek, który dzieci powinny naśladować. Wydaje się to dobrym pomysłem. Rozwiązania, które forsowane są na siłę, często nie przynoszą dobrego skutku.

Stroje galowe do szkoły - rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego

Strój galowy na rozpoczęcie roku szkolnego, a także na inne uroczystości w szkole to może być ten sam zestaw. Nie ma więc potrzeby tworzenia wielu eleganckich stylizacji, chyba że ma się na to chęć. Dzieci nieraz lubią tworzenie nowych strojów, gustują w tym głównie dziewczynki, dla których wybieranie sukienek czy spódniczek jest bardzo przyjemne. Ich strój apelowy może się więc za każdym razem różnić. Wiele zależy od tego, czy szkoła ustaliła wzór stroju galowego. Jeśli nie, interpretacji jest więcej i można tworzyć rozmaite zestawienia. Ważne jednak, by nie przesadzić i stworzyć elegancki strój galowy na rozpoczęcie roku, który nie będzie trudny do zaakceptowania dla nauczycieli i dyrekcji.

Ubiór galowy - uczniowskie stylizacje

W związku z tym, że wiele szkół pozostawia uczniom i rodzicom wiele swobody w tworzeniu strojów galowych dla dzieci, powstają różne kombinacje. Rodzice bardziej liberalnie podchodzą do tworzenia zestawu do szkoły i pozwalają dzieciom decydować w wielu kwestiach. Dlatego strój galowy młodzieżowy może różnić się od wskazywanych biało-granatowych stylizacji. Jeśli jednak nauczyciele i rodzice przekazali uczniom dobre wartości, mimo różnic ubranie na galowo będzie odpowiednie. Będzie schludne, czyste, właściwe. Sukienki nie będą zbyt krótkie, a dekolty zbyt duże. Chłopcy także nie pojawią się na szkolnym apelu w rozpiętych koszulach i krótkich sportowych spodenkach. Przyzwolenie dzieciom na decydowanie o swoim wyglądzie nie musi bowiem oznaczać skrajności. Dzieci, które mają większy wybór w dobraniu ubrania galowego najczęściej docenią to i stworzą ciekawą kreację, która spodoba się nauczycielom i im samym. Podkreśli bowiem rangę szkolnej uroczystości, będzie się dobrze prezentować, a dodatkowo będzie komfortowa.

Ubranie galowe - biała koszula w innym wydaniu

By dobrze się prezentować, uczniowie nie muszą decydować się na strój apelowy składający się z białej koszuli i granatowych spodni od garnituru. Dziewczyny mogą także zastąpić granatową spódniczkę inną. Sprawdzi się spódnica galowa czarna, ale także sukienka w ciemnym kolorze. Stroje galowe często kojarzyło się z monotonią i przymusem, a nie musi tak być. Wystarczy zmodyfikować lekko galowe stroje i staną się ubraniami, które dzieci zakładają z przyjemnością. Galowa granatowa spódnica zastąpiona przez sukienkę w kolorze czarnym albo nawet granatowym będzie nadal bardzo elegancka, ale będzie prezentować się dużo modniej. Tradycyjne na takie okazje białe bluzki można zastąpić białymi koszulkami polo, które także świetnie się prezentują, ale są zdecydowanie wygodniejsze i nie trzeba ich tyle czasu prasować. Wygodna dresowa marynarka także może zastąpić klasyczny model. Jeśli więc istnieje taka możliwość, warto eksperymentować, by ubiór galowy ucznia nie był identyczny, jak pozostałe i pozwolił mu się wyróżnić. Szczególnie stroje galowe dla młodzieży mogą pozwalać dzieciom na wyrażanie siebie, nie powinno się więc tłumić ich inwencji, oczywiście, jeśli trzymają się pewnych granic i norm.