Jak dobrać rozmiar i wybrać odpowiednie rękawiczki dla dzieci?

23.10.23

6 minuty

rękawiczki dla dzieci

Rękawiczki to must have zimowego wyposażenia. Niezbędne nie tylko do zimowych szaleństw, ale także na co dzień. Jakie rękawiczki dziecięce będą najlepsze i czym różnią się modele?

Rodzaje rękawiczek dziecięcych - zimowe akcesoria dla najmłodszych

ciepłe rękawiczki

Do najpopularniejszych modeli rękawic dla dzieci należą rękawiczki jednopalczaste i pięciopalczaste. Nie jest to jednak jedyny podział, wyróżniamy bowiem także rozróżnienie ze względu na materiał wykonania na rękawiczki wełniane dla dzieci oraz modele nieprzemakalne z innych surowców. Spotykamy także rękawiczki bawełniane dla dzieci, które sprawdzą się w cieplejszych miesiącach. Rękawiczki śniegowe dla dzieci, podobnie jak wełniane i z bawełny mogą występować w wersji 5-palczastej i 1-palczastej. Do tego spotkać możemy rękawiczki dla dzieci na sznurku lub bez niego, oraz z wieloma dodatkowymi udogodnieniami jak np. zdejmowane końcówki.

Rozmiar rękawiczek dziecięcych a wiek - jak mierzyć rękawiczki dla dzieci?

Jak dobrać rozmiar rękawiczek dla dziecka, by wybrany model dobrze służył malcowi? Najlepszym rozwiązaniem jest zmierzenie konkretnej pary przed zakupem. Gdy jest to niemożliwe, dziecka nie ma z nami na zakupach lub robimy zakupy online, powinniśmy skorzystać z tabeli rozmiarów. Wiele sklepów podaje przybliżone rozmiary oparte na orientacyjnym wieku, warto jednak dodatkowo pomierzyć rączkę dziecka, by wybrać prawidłowo. Najczęściej, wybierając rękawiczki dla dzieci spotkać się można z podaniem długości i szerokości  dłoni.

Długość mierzymy od linii nadgarstka, po końcówkę środkowego (najdłuższego) paluszka. Szerokość natomiast mierzymy w najszerszym miejscu płasko ułożonej dłoni, wypada to w okolicy kostek. Nie uwzględniamy przy tym kciuka. Pomiarów najwygodniej dokonać miękką miarką krawiecką. Otrzymane wyniki należy porównać z sugerowanym rozmiarem producenta. Przykładowo dwulatek może mieć długość dłoni 10 cm, a szerokość 6 cm. Zawsze jednak warto to zweryfikować, rękawiczki dziecięce i ich rozmiary mogą się różnić w zależności od producenta.

Jak dobrać rozmiar rękawiczek dla rocznego dziecka, a jak wybrać rękawiczki dla 3-latka?

rękawice dla najmłodszych
Oczywiście podczas wybierania modelu należy zwrócić uwagę na to, jak mierzyć rękawiczki dla dzieci. Jednak nie tylko to będzie istotne. Ważne jest, jakie rękawiczki dla rocznego dziecka będą najwygodniejsze, a jakie sprawdzą się u starszych dzieci. Maluchy mają bowiem zróżnicowane umiejętności i to powinno, obok przeznaczenia rękawiczek dla dzieci, stanowić główny czynnik wyboru.

Rękawiczki z jednym palcem doskonale sprawdzą się u najmłodszych na zimę. Są najprostsze do założenia, sprawiają więc dzieciom najmniej problemu. Palce w rękawiczce 1-palczastej znajdują się obok siebie, co zapewnia najlepszą ochronę przed zimnem. To doskonały model, gdy często ściągamy i zakładamy rękawice. Rękawiczki dla dzieci jednopalczaste nie zapewniają doskonałego chwytu i precyzji, ale to najlepszy wybór dla rocznego dziecka.

jak dobrać rękawiczki dziecięce

Natomiast jako rękawiczki dla 3 latka mogą sprawdzić się już rękawiczki dziecięce pięciopalczaste. Przydadzą się przy zabawie wymagającej precyzji, jak np. lepienie bałwana, czy zapięcie zamka w kurtce. Ich założenie wymaga jednak nieco cierpliwości i większych zdolności manualnych, sprawdzą się więc u dzieci, które mają lepiej opanowaną motorykę małą. Można próbować je wykorzystać od ok. 3 lub 4 roku życia, ale jest to zawsze kwestia indywidualna i trzeba zwracać uwagę, by nie zniechęcić dziecka do noszenia rękawic.

Rękawiczki zimowe dla dzieci – czym powinny się charakteryzować?

rękawiczki z jednym palcem
Dobre rękawiczki dziecięce do zabaw na śniegu powinny być nieprzemakalne, odporne na wiatr i mróz oraz powinny chronić przed spoceniem dłoni. Ciepłe, wygodne rękawiczki to bowiem podstawa wszelkiej aktywności na zewnątrz w zimowych miesiącach. Specjalne membrany i ocieplina potrafią zapewnić dzieciom komfort na długo, chroniąc dłonie podczas kontaktu ze śniegiem. Dodatkowe bardzo wygodne rozwiązania stosowane w praktycznych rękawiczkach dziecięcych to specjalne gumki na nadgarstek, dzięki którym rękawiczki nie zgubią się i nie wpadną w śnieg, gdy dziecko ściągnie je na chwilę. Po zakończeniu sezonu przydają się natomiast klamerki, które pozwalają spiąć rękawice w parę i schować do następnej zimy.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: