ubranie na wf
strój sportowy wf

Strój na WF – strój sportowy do szkoły

Ubranie na WF to niezbędny element wyposażenia każdego ucznia. O tym, jaką formę przybiera, może decydować szkoła, a szczegóły dotyczące stroju na wf dla dziecka mogą być zawarte w statucie szkoły. Określają one najczęściej rodzaj i kolor ciuchów, które powinny być zakładane na zajęcia sportowe. Nie każda szkoła jednak określa szczegółowo taki strój, dając dowolność w wyborze samym uczniom i rodzicom. Warto zapoznać się z zasadami, jakie panują w danej szkole, by dobrze przygotować dziecko do zajęć. Za brak odpowiedniego ubrania może ono bowiem zostać wykluczone z lekcji.

Strój na wf wymagania

Nawet jeśli statut szkoły nie określa, jak mają wyglądać stroje na wf, najczęściej zestaw do zajęć sportowych jest dość podobny. Składa się z koszulki z krótkim rękawem lub na ramiączkach i krótkich spodenek lub szortów, ewentualnie krótkich legginsów. Gdy jest chłodniej zakłada się długie legginsy lub dresy. Szkoły, które decydują się na podanie wytycznych dotyczących kolorów strojów na wf, najczęściej decydują się na klasyczną kolorystykę: biały, granatowy, czarny. Takie kolory także często wybierają rodzice dla swoich pociech, są uniwersalne i bardzo dobrze się sprawdzają.

Strój sportowy na wf – z czego ma się składać?

Jeśli szkoła nie ustaliła koloru, jaki ma mieć stroj na wf i nie podała, z jakich elementów ma się składać, istnieje tu dowolność. Należy jednak trzymać się kilku podstawowych wytycznych, które pomogą stworzyć komfortowy strój na wf dla dziecka. Zarówno koszulka, jak i spodenki powinny być wygodne. Długość spodenek nie powinna być zbyt krótka, to zasada, która dotyczy elementów szkolnego ubioru nie tylko na zajęciach sportowych. Uzupełnieniem wygodnego kompletu na WF będą dobrze dopasowane buty. Często spotykano się z zaleceniami, by buty miały białe podeszwy, które nie będą brudziły parkietu na sali gimnastycznej. Dziś buty do stroju gimnastycznego na wf nie muszą mieć takich podeszw, jednak trzeba zadbać, by były antypoślizgowe i nie pozostawiały śladów na parkiecie.

Zajęcia sportowe na świeżym powietrzu a strój wf

Strój do wf musi uwzględniać warunki, w jakich odbywać się mają lekcje. W przypadku standardowych zajęć na sali gimnastycznej sprawdzi się najlepiej zestaw z koszulki i spodenek. Jeśli jednak lekcja ma się odbywać na boisku szkolnym, może być potrzebne inne ubranie na wf. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć dziecko w dresy i na wszelki wypadek w bluzę sportową. O tym, gdzie będą odbywały się zajęcia, dzieci powinny być informowane, by móc się odpowiednio do nich przygotować. W takiej sytuacji należy także zabrać inne buty sportowe, nie powinno się bowiem korzystać na boisku i hali sportowej z tego samego obuwia.

Wygodny strój na WF

Najważniejszym kryterium doboru stroju sportowego jest wygoda. Zarówno strój na wf do szkoły podstawowej, jak i do liceum, czy nawet do przedszkola musi być komfortowy dla dziecka. Warto więc decydować się na ubrania dobrej jakości. Po każdych zajęciach strój na wf będzie prany, powinien więc być wytrzymały. Materiał, który szybko straci fason, będzie się źle prezentował.

Warto więc wybrać porządną koszulkę i spodenki, które spodobają się dziecku i będą wykonane z dobrych materiałów. Na zajęcia sportowe dobrze sprawdzają się koszulki i spodenki z bawełny, która jest nie tylko przyjemna w noszeniu i zapewnia komfort ruchu, ale posiada także właściwości higroskopijne i dobrze pochłania wilgoć. Stroje na wf muszą być także dobrane do rozmiaru dziecka, zbyt duże modele będą się podwijać lub spadać, co z pewnością utrudni ćwiczenia i zdekoncentruje dziecko. Dobry strój na WF zachęci do aktywności fizycznej, musi się więc dziecku podobać. Warto więc razem wybrać pasujący mu komplet.

Strój na wf liceum – co nosi młodzież na zajęciach?

Strój gimnastyczny na wf dla młodzieży nie różni się zbytnio od zestawów, które nosi się w młodszych klasach. Jeśli szkoła nie narzuca konkretnych modeli, nastolatkowie sami wybierają ubrania, kierując się głównie modą. W tym przypadku warto pozwolić na samodzielny wybór pasującego stroju na WF. Choć warto zwrócić uwagę czy wybrane ubranie na wf jest odpowiednie do noszenia w szkole. Młodzież czasem o tym zapomina i warto im o tym przypomnieć, zanim zrobi to wuefista.