Fiolet – co oznacza kolor fioletowy, jak powstaje i z czym go można łączyć?

12.01.23

7 minuty

ubrania w kolorze fioletowym

Intrygujący fiolet skrywa ogromny potencjał. Odkryj ten kolor, wzbogać swoją szafę i poznaj jego właściwości.

Jak powstaje kolor fioletowy?

Kolor fioletowy rzadko występuje w naturze, jest przez to intrygujący i budzi większe zainteresowanie. Można go jednak łatwo uzyskać. Jakie kolory dają fioletowy? Powstaje on poprzez połączenie niebieskiego i czerwieni. W zależności od ich proporcji może być odbierany jako zimny lub ciepły. Może być spokojny jak niebieski i ognisty jak czerwony. Kolor fioletowy nabiera więc odmiennego charakteru w zależności od tego, ile ma w sobie czerni czy bieli, czy bliższy jest czerwieni, czy niebieskiemu.

Kolor fioletowy znaczenie

Fioletowy przez długi czas był trudny do uzyskania, nie był więc często spotykany. Co oznacza fioletowy kolor? Symbolizuje on mądrość, duchowość i magię, pobudza, dodaje prestiżu. Nasycone fiolety wzmagają kreatywność, pobudzają, jasne, rozbielone oddziałują relaksacyjnie, są nawet stosowane w terapiach lęków. Fiolet działa bowiem uspokajająco i kojąco dlatego bywa wykorzystywany przy leczeniu zaburzeń nerwowych.

Fioletowy lubią osoby pewne siebie i władcze. Osoby, dla których niematerialna sfera życia jest bardzo ważna, takie, które interesują się religią i istotna jest dla nich sfera duchowa. Fiolet kojarzy się z magią i duchowością. Często wykorzystywany jest w przedstawianiu istot magicznych i ezoteryce. Jasny kojarzony jest ze zmysłowością i kobiecością, ciemny może nieść skojarzenia z pogrzebem i żałobą.

Fiolet dawniej i dziś

ubranie w kolorze fioletowym

Barwinkowy T-shirt damski z krótkim rękawem

Fiolet był znany już dawno przed nasz erą. Początkowo barwniki do jego uzyskania pochodziły od drapieżnych ślimaków morskich. Jednak ich pozyskanie było bardzo pracochłonne, ciężkie i drogie. Z tego względu mogli sobie na niego pozwolić nieliczni. Fioletowy stał się więc pożądanym kolorem podkreślającym wyjątkowość, barwą królów, kapłanów, bogatej szlachty. W starożytnym Rzymie wykorzystywał ją m.in. cesarz. Kolor został zastrzeżony dla władców i osób wysoko postawionych. W średniowieczu kolor fioletowy utracił wiele ze swego znaczenia, uchował się u profesorów na uniwersytetach, jego znaczenie podkreślało także ówczesne malarstwo – często towarzyszył aniołom i Maryi. Od wieku XIX można obserwować ponowne zainteresowanie fioletem, dzięki wynalezieniu sztucznego barwnika. Dziś jest chętnie wykorzystywany, jednak w przypadku koloru fioletowego ważny jest umiar, łatwo bowiem przesadzić i zyskać efekt odwrotny od zamierzonego.

Fioletowy odcienie – poznaj ogromny wybór odcieni tej barwy

Kolory fioletu to nie tylko fioletowy jasny czy ciemny fiolet. To cały wachlarz możliwości kolorystycznych. Istnieje ich co najmniej kilkanaście, wśród odcieni fioletu można znaleźć lawendowy, śliwkowy, oberżynę, wrzosowy i wiele więcej. Dzięki temu jeszcze łatwiej dobrać odcienie fioletowego do typu urody. Blondynkom będą bowiem bardziej sprzyjać ciemne fiolety, brunetkom natomiast pastelowe odcienie. Oczywiście zależności jest tutaj więcej i warto poświęcić więcej uwagi, by idealnie dobrać odcień fioletu, efekt bowiem z pewnością będzie tego wart. O niegasnącej popularności tej barwy świadczyć może wybór koloru very peri jako barwy roku 2022. Fiolet jest więc wciąż doceniany i chętnie wykorzystywany.

z czym łączyć fiolet

Fioletowa czapka z wełny merino dla dorosłych, barwinkowa koszulka z długim rękawem z okrągłym dekoltem i beżowa spódnica midi

Fioletowy nie jest najczęściej zakładanym kolorem, choć można stworzyć z jego udziałem naprawdę ciekawe stylizacje. Warto potestować, znaleźć swój ocień i wprowadzić do szafy nową barwę. Jaki kolor pasuje do fioletu i warto go wykorzystać, tworząc stroje? Z pewnością odcienie żółtego. Takie kontrastowe zestawienie pozwoli się wyróżnić. Można do niego wykorzystać nawet kolor pomarańczowy. Jeśli boisz się takiego połączenia, możesz wybrać bezpieczniejszą opcję – kolor szary. Stworzysz spokojną i stonowaną stylizację, która pozwoli oswoić się z nowym kolorem.

Do fioletowego pasują także zielenie, biel, niebieski czy turkus. Można go zestawiać z różem czy neutralnym czarnym. Warto testować, bo jak wspominaliśmy, fiolet ma mnóstwo odcieni i od ich wyboru zależy dopasowanie kolorów pozostałych strojów. Wybierz fioletowe spodnie albo też jeśli to dla ciebie za dużo, pomyśl o dodatkach w tej barwie. Dobrze sprawdzą się także elementy garderoby, które można łączyć z wieloma strojami - spódnicami, spodniami, spodenkami jak np. koszulki w kolorze fioletu.  Sprawdzaj połączenia kolorystyczne i odkryj magię tego koloru. Warto dodawać nowe odcienie do swoich ulubionych barw. Nam szczególnie do gustu przypadło połączenie z beżową spódnicą midi. Zachęcamy do próbowania!

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: