Kolorowo i wygodnie - moda lat 90-tych

28.03.23

6 minuty

męski ubiór styl lata 90

Szalone lata 90. Obfitowały w różnorodność stylów, wzorów i fasonów. Każdy mógł znaleźć coś co odzwierciedlało jego charakter. Sprawdźmy, z czego mogli wybierać rówieśnicy serialowych bohaterów serialu „Beverly Hills 90210”

Kolorowe lata 90-te - ubrania i styl sprzed 3 dekad

Moda lat 90 nie była jednorodna. To cały wachlarz możliwości, z których każdy wybierał to co mu pasowało. Dzięki temu jest tak fascynująca i do dziś powraca w najróżniejszych odsłonach. Ubrania lata 90 uważane są często za kiczowate, jak cały ówczesny styl, jednak jest z nich coś magnetyzującego, co sprawia, że projektanci powracają z przyjemnością do mody z lat 90-tych. Warto więc wiedzieć, jak wtedy ubierali się młodzi i starsi, by sprawdzić, czy w ich strojach jest coś, co warto powtórzyć i wykorzystać – a zapewniamy, wiele można tam podpatrzeć.

Ubrania w stylu lat 90-tych

moda lata dziewięćdziesiąte

Barwinkowa bluza przez głowę damska i khaki bluza przez głowę męska

Styl lat  90 był efektem znudzenia modą, która poprzedzała ten okres. Zachowawcze stroje rodziców, bunt przeciw konwenansom i dużo inspiracji popukulturą – tak narodziła się moda lat 90. Dla wielu młodych ludzi ikonami mody stały się modelki takie jak Claudia Schiffer. Dla innych wzorem były gwiazdy sceny muzycznej. Cześć młodych ukochała grungowy wizerunek Kurta Cobeina, część słodkie dziewczęta z zespołu Spice Girls. Modne seriale „Przyjaciele” czy „Beverly Hills 90210” było źródłem inspiracji dla wielu osób z pokolenia. Ubrania z lat 90 były więc różnorodne, bo wiele było środowisk, z których się wywodziły, to czyni je tak wyjątkowymi.

Moda męska w latach 90-tych

Jeansy, trampki, flanelowa koszulka albo szeroki sweter – tak wystylizowałby się fan Nirvany. To buntownicy sprzeciwiający się systemowi. Po drugiej stronie natomiast znajdowali się miłośnicy boysbandów, którzy przyjęli nieco odmienny styl. Ubrania lat 90 były bardzo odmienne, bo kształtowane przez różne estetyki. Jeśli dorzucić do tego fakt, że także wtedy odnotowujemy początek ery hip-hopu, można sobie wyobrazić spodnie z niskim krokiem, luźne T-shirty, ortalionowe bluzy i kurtki.

Moda damska w latach 90-tych

moda-damska-lat

Bluza zakładana przez głowę pudroworóżowa damska oraz miętowa bluza przez głowę damska

Wśród kobiet podobnie jak u mężczyzn ubrania odzwierciedlały najpopularniejszych idoli i idolki. Miłośniczki Spice Girls czy Britney wybierają crop topy, króciutkie bluzeczki i spódniczki lub sportowe spodnie. Bardzo popularne staja się kolorowe rajstopy, hitem są lycrowe legginsy. Z drugiej strony popularność zyskują jeansy w stylu mom jeans. Ubrania lat 90 to także zwierzęce motywy, po które panie bardzo chętnie sięgały. Modne stały się buty sportowe i modele na platformie. Swój czas miały także dopasowane sukienki na ramiączkach.

Stroje lat 90, które można założyć dziś bez krępacji

Ubrania lat 90 to jeansy, skórzane i jeansowe kurtki, różnobarwne legginsy i mnóstwo kolorowych dodatków. Jednak także z tego okresu pochodzi styl normcare. To absolutnie normalne, proste i niezwracające uwagi ubranie. Styl ten spopularyzował się na fali oglądalności „Przyjaciół” i „Beverly Hills 90210”.  Sprane jeansy i biały T-shirt, uzupełnione czasem o luźną bluzę – tak można najkrócej opisać ten trend. Stoi on w opozycji do kolorowych akcentów ubrań z tego samego okresu, jednak wielu młodych, i nie tylko, pokochało go. Jego zwolennikiem jest Steve Jobs, który słynie ze swojego sposobu ubierania. Dziś wracamy to tego okresu i styl normalsów, przeciętniaków czy tych, którzy nie pragną gonić trendów, zostaje ponownie przywoływany. Sportowe buty, golfybluzyT-shirty męskie i damskie to elementy, które z chęcią wykorzystujemy także dziś. Ubiór lat 90 i trend normcare to modele dla wszystkich, dla których liczy się komfort i użyteczność.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: