Kolor pomarańczowy – znaczenie, działanie, zobacz, jaki kolor do pomarańczowego wybrać?

07.09.23

5 minuty

pomarańcz

Pomarańczowy kolor jednoznacznie kojarzy się z owocem pomarańczy. Soczysty, słodki owoc stałe się reprezentantem tej barwy, ale ma ona do zaoferowania o wiele więcej. Zobacz, jaki kolor pasuje do pomarańczowego, co on oznacza, jak powstaje.

Z jakich kolorów powstaje pomarańczowy?

ubranie w kolorze pomarańczowym

Pomarańczowy to ciepły kolor, powstający ze zmieszania innych barw podstawowych, jest więc kolorem pochodnym. Do uzyskania barwy należy zmieszać żółty i czerwony. Pomarańcz czerpie więc z obu tych kolorów. W zależności od proporcji możemy zyskać różne odcienie koloru pomarańczowego. Im bliżej czerwieni, tym ostrzejszy i bardziej ostrzegawczy kolor, który może bardziej pobudzać, im bliżej żółci, tym bardziej optymistyczny wydźwięk może przybierać kolor pomarańczowy.

Kolor pomarańczowy znaczenie

pomarańczowe ubranka

Bardzo dużo pomarańczowego można zauważyć w naturze. W świecie zwierząt występuje wiele gatunków, które mają umaszczenie w tej barwie. Nawet dziecko bez problemu wymieni kilka zwierząt, które są pomarańczowe. Nietrudno też znaleźć pomarańczowe kwiaty, czy owoce. Znaczenie koloru pomarańczowego mocno związane jest ze skojarzeniami, jakie budzi. Przypomina gorące, rozgrzane słońce i cytrusowe owoce. Jest więc energetyczny i optymistyczny. Przywodzi na myśl wakacje i egzotykę.

Pomarańczowy ma znaczenie także w sferze kulinarnej, pobudza apetyt, lepiej go unikać na diecie, ale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrym smaku. Kolor pomarańczowy jest pobudzający, ciepły i mobilizujący. Wpływa na zwiększenie kreatywności, wzmaga optymizm, może  być jednak kojarzony także z ogniem i być odbierany jako ostrzegający, co zresztą jest chętnie wykorzystywane np. na kamizelkach ochronnych, elementach wyposażenia drogowego, znakach.

Kolor pomarańczowy – kto powinien go wybrać?

Pomarańcz nie jest ulubioną barwą kobiet, najchętniej wybierają go osoby młode, zapewne dlatego, że jest nowoczesny, dynamiczny, witalny. Najczęściej noszony latem i jesienią. Pasuje osobom otwartym na świat, lubiącym poznawać nowe, ciekawym ludzi i otoczenia. Osoby, które decydują się na kolor pomarańczowy, najczęściej są samowystarczalne i odważne. To dynamiczna barwa, która podkreśli mocny charakter. Pomarańczowe ubrania będą odpowiednie dla dzieci i dla dorosłych.

Jaki kolor pasuje do pomarańczowego?

jaki kolor do pomarańczowego

Warto zastanowić się, jaki kolor pasuje do pomarańczowego ubrania i z czym warto go zestawiać w swoich stylizacjach. Należy przy tym pamiętać, że ze względu na to, że pomarańczowy jest dość intensywny, nie wolno przesadzić z jego ilością. Jakie kolory pasują do pomarańczowego? Z pewnością biały, czarny i szary. Z mniej oczywistych, ale takich, które z pewnością znajdą się w szafie to beż i brąz. Ciekawe i niebanalne kompozycje można natomiast stworzyć, łącząc kolor pomarańczowy z zielonym i fioletem. Nieco spokojniejsze będzie połączenie z odcieniami niebieskiego – granat czy błękitny to kolory pasujące do pomarańczowego i tworzące spójny zestaw. Ostateczny wybór zależny jest jednak od odcienia pomarańczu, a tych także jest sporo, bursztynowy, ceglasty, brzoskwiniowy, to tylko przykłady.

Warto pomyśleć o wprowadzeniu pomarańczowego koloru do swoich stylizacji, szczególnie że to piękny, jesienny kolor, a za oknem widać już pierwsze oznaki tej pory roku.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: