Kolor różowy – zobacz odcienie różowego, oraz sprawdź, kto powinien go wybrać, do jakiego koloru pasuje róż, zobacz

26.04.23

6 minuty

kolor różowy

Różowy to kolor dla każdego. Warto więc dowiedzieć się o nim nieco więcej. Co oznacza kolor różowy? Jak zrobić różowy kolor? Zobacz jego odcienie i wypróbuj w swoich stylizacjach już w tym sezonie.

Jak zrobić kolor różowy?

 Kolor różowy należy do kolorów pochodnych. Oznacza to, że do jego stworzenia potrzebujemy innych barw. Powstaje przez połączenie bieli z czerwienią. To połączenie tych dwóch przeciwstawnych kolorów zapewni nam wspaniałą barwę. Kolor różowy, jak zrobić, by otrzymać oczekiwany odcień? Nasycenie odcieni zależy od proporcji poszczególnych kolorów. Przy większym udziale białej farby otrzymamy jasny róż, ciemniejsze odcienie wymagają wykorzystania większej ilości czerwonego. Tak mogą powstawać ciepłe, delikatne barwy lub intensywne róże. Im  więcej czerwieni, tym ciemniejszy odcień uzyskamy. Wiedząc, z jakich kolorów powstaje różowy nie tylko łatwo go odtworzyć, ale o wiele łatwiej dobrać pasujące do niego barwy.

Kolor różowy znaczenie

Znaczenie koloru różowego zmieniało się na przestrzeni dekad. Przypisywano mu nieco inne właściwości i cechy w zależności od okresu. Jeśli chodzi o różowy kolor, kładziono nacisk na odmienne jego elementy i od tego zależało, jaką rolę mu przypisywano. Wbrew temu, co można by dziś sądzić to odcień nie tylko dla kobiet. Kiedyś był przeznaczony dla chłopców, a męskie różowe stroje były popularne. Co oznacza różowy kolor? Był uważany za bardziej wyrazisty, konkretny, odważny i przez to przeznaczony dla chłopców. Róż to także pochodna czerwieni – koloru władców.

Niebieski natomiast jako delikatniejszy i subtelniejszy wykorzystywany był w strojach dziewczęcych. Dopiero w latach 40. XX wieku nastąpiła zmiana w postrzeganiu różu i zaczął on być utożsamiany z delikatnością, wrażliwością, czułością i dzięki takiemu spojrzeniu przypisany kobietom. Dziś nie ma dużego rozróżnienia między płciami w kwestiach kolorystycznych. Zaciera się granica między tym co męskie i damskie. Róż, choć wciąż często postrzegany stereotypowo, kierowany jest do kobiet, mężczyzn, dzieci.

Jakie kolory pasują do różowego?

różowy z czym łączyć

Różowa bluzka ze ściągaczem damska

By ustalić, do jakiego koloru pasuje różowy nie potrzeba wiele wiedzy. Można go bowiem łączyć z wieloma barwami. Czasem wystarczy rzut okiem na koło barw, by dobrać ciekawe zestawienie. Oczywiście trzeba tu pamiętać, że to, jakie kolory pasują do różowego, a to, jakie wykorzystujemy, nie musi iść w parze. Trzeba bowiem dobierać takie zestawy, które się nam podobają. Polecamy wypróbować połączenie różu z czerwienią, to połączenie z racji pochodzenia tej barwy wydaje się bardzo oczywiste, ale daje oryginalny, odważny efekt. Warto też wypróbować zestawienia różu z żółtym, brązem, zgniłą zielenią czy granatem. Dobry efekt uzyskamy, łącząc jasnoróżowy z podobnie nasyconą barwą np. miętowym, jasnożółtym czy jasnym niebieskim.

Kolor różowy co oznacza i co zdradza o użytkownikach?

różowy jakie ma znaczenie

Pudroworóżowy T-shirt z kieszonką dziewczęcy

Jeśli chodzi o kolory, różowy to z pewnością właściwy wybór dla pewnych siebie i odważnych osób, które lubią być w centrum zainteresowania. Osób towarzyskich, lubiących nawiązywać nowe kontakty. Duże znaczenie mają także odcienie różowego, bo kolor ten może być odbierany jako zmysłowy, kiedy myślimy o ciemnym różu, lub romantyczny, kiedy wyobrazimy sobie różowy pastelowy. Warto przy tym zauważyć, że róż wybierają osoby delikatne, wrażliwe, nielubiące przemocy. To także barwa wielu utalentowanych osób. Jasny róż to kolor odpowiedni na romantyczną randkę, natomiast mocny, intensywny róż może pobudzać, ostrzegać, a nawet wzmagać apetyt, na co warto uważać na diecie.

Związany z optymizmem i marzycielstwem kolor różowy to świetny wybór nie tylko na lato. Słodki i kojarzony z zapachem róży, bo od niej pochodzi jego nazwa, kolor jest ciepły, kojarzony z miłością i niewinnością oraz romantyzmem, szczególnie w jaśniejszych odcieniach. Może pomóc zmniejszyć stres i się wyciszyć. W reklamach, marketingu jest najczęściej stosowany do kategorii mających podkreślać czułość, delikatność, miękkość. Poprzez takie skojarzenia z macierzyństwem, kobiecością i wrażliwością jest postrzegany częściej jako damski i dziewczęcy. Nie musi jednak tak być, kolor różowy będzie odpowiedni dla każdego, komu się podoba. Wszyscy bowiem lubimy czasem się rozmarzyć i popatrzeć na świat przez różowe okulary, co w różowych ubraniach jest z pewnością dużo łatwiejsze.

Lifestyle

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: