Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Ubiór dla kobiety i mężczyzny

25.04.24

minuty

rozmowa kwalifikacyjna damska stylizacja

Schludny i profesjonalny wygląd to z pewnością coś, co pomoże w znalezieniu wymarzonej pracy. Niezależnie od chęci, rekruterzy zwracają na niego uwagę i choć oczywiście najważniejsze powinny być twoje kwalifikacje, to nie da się ukryć, że można nie otrzymać oferty przez to, że strój na rozmowę kwalifikacyjną będzie nieodpowiedni. Jak więc się przygotować do spotkania w sprawie pracy?

Dobre pierwsze wrażenie - ubiór na rozmowę o pracę

To pierwsze sekundy decydują o tym, jakie wrażenie zrobimy na rozmówcy. Kwestia jak się ubrać na rozmowę o pracę jest więc bardzo ważna. Dopasowanie ubioru do okazji to kluczowa umiejętność w takiej sytuacji. Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną może zniechęcić od wyboru kandydata, natomiast właściwy ubiór doda mu dodatkowych punktów i wpłynie pozytywnie na nastawienie rekrutera.

Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną

Jaki strój na rozmowę kwalifikacyjną może zdyskwalifikować na starcie? Z pewnością niestaranny ubiór powie o kandydacie bardzo wiele i wpłynie źle na pierwsze wrażenie. Jak nas widzą, tak nas piszą, niestety. Warto więc dopracować swój ubiór pod każdym względem. Nie pomoże jeśli założysz najlepszy garnitur czy kostium, jeśli zapomnisz o wyczyszczeniu i wypastowaniu obuwia. Nawet najlepsza biała koszula, która będzie pomięta lub przybrudzona na nikim nie zrobi dobrego wrażenia. Dbałość o szczegóły wiele mówi o człowieku, a do niektórych prac jest niezbędna.

Jaki strój na rozmowę o pracę będzie odpowiedni?

ubiór n rozmowę o pracę
sukienka na rozmowę o pracę

Strój na rozmowę kwalifikacyjną musi być dopasowany do stanowiska, o jakie się staramy. Dobrze więc zapoznać się z kulturą pracy i dress codem w firmie, do której się aplikuje. To jak będziemy się ubierali na co dzień w danej pracy pomoże wybrać odpowiedni strój, który zależy od stanowiska. Oczywiście istnieją branże i miejsca pracy, w których odgórnie wiadomo, czego można się spodziewać. W przypadku prac administracyjnych i biurowych określony styl ubierania jest konieczny. Podobnie sprawa wygląda w bankach czy w większości korporacji.

rozmowa praca jak się ubrać

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu odzieżowego, spożywczego czy do pracy fizycznej? Tutaj powinien wystarczyć casual dress code. Pojawienie się pracownika fizycznego w najlepszym garniturze i koszuli mogłoby być nieco źle odebrane. Natomiast czarne, materiałowe spodnie w połączeniu z dobrej jakości białym golfem męskim będą wyglądały bardzo dobrze. Podobnie też półformalne spodnie z koszulką polo w czarnym kolorze. U kobiet dobrze sprawdzi się połączenie golfu ze spódnicą midi, czy z klasycznymi czarnymi spodniami z szerokimi nogawkami. Spodnie takie można połączyć także z uniwersalnym damskim body.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem?

stylizacja na rozmowę

Strój na rozmowę kwalifikacyjną latem może być podobny do tego o innych porach roku, jednak należy tu szczególnie zwrócić uwagę na kilka kwestii, które dość często pojawiają się w takich zestawach. Latem odpowiednia będzie sukienka do kolan, ale nie można zapomnieć o założeniu rajstop. Niezależnie od temperatury na zewnątrz zdecydowanie warto je włożyć. Najlepiej wybrać najmniej widoczną wersję. Choć temperatury kuszą także do założenia lekkiego, przewiewnego obuwia, lepiej tego nie robić. To nieprofesjonalne. Buty powinny być czyste i zasłaniać pięty i palce. Mogą to być baleriny, mokasyny, oksfordy. Unikamy natomiast sandałów, klapek czy butów na bardzo wysokim obcasie. Trzeba tez pamiętać, by zakryć ramiona i dekolt.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą?

golf na rozmowę o pracę

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną zimą pozwala na wiele modyfikacji. Brązowe spodnie i marynarka damska w kolorze brązowym to świetny duet na rozmowę o pracę dla kobiet. Sprawdzi się także butelkowozielona sukienka z długim rękawem z wiskozy. Panom przyda się klasyczna biała koszulka męska w połączeniu z luźniejszą marynarką. Taki zestaw będzie odpowiedni na wiele rozmów kwalifikacyjnych, gdzie nie ma potrzeby wybierać biznesowego dress codu. O czym warto pamiętać zimą podczas rozmowy o pracę? Nie wchodzimy do pomieszczenia w okryciu wierzchnim. Najlepiej pozostawić je w szatni, bądź w poczekalni. Jeśli natomiast nie mamy innego wyboru, weźmy je ze sobą przewieszone na ręce, czapkę i szalik schludnie schowajmy, by nie było ich widać. Taki zestaw kładziemy na swoim fotelu jeśli nie zauważymy wieszaka w pomieszczeniu.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: