Rozmiary dla noworodka - jaki rozmiar ubranek dla noworodka wybrać?

30.03.24

minuty

rozmiar czapeczki

Okres noworodkowy to wyjątkowy czas. Choć nie trwa długo to pierwszy moment, kiedy maluszek pojawia się na świecie. To pierwsze 28 dni życia dziecka. W tym czasie musimy zadbać o odpowiednie ubranka dla niego. Rodzice zastanawiają się z pewnością, jaki rozmiar dla noworodka będzie najlepszy, co powinni wybrać. Podpowiadamy

Rozmiary ubrań dla noworodka

To, jaki rozmiar ubranek dla noworodka będzie potrzebny jest zawsze kwestią indywidualną i zależy od konkretnego maluszka. Liczy się masa urodzeniowa i wielkość dziecka po urodzeniu. Mimo tego, że jest to kwestia, której nie możemy przewidzieć na 100% to jednak jesteśmy w stanie przygotować się na tę okazję, wybierając rozmiar dla noworodka najbliższy przewidywanej wielkości malucha. Informacje o tym możemy uzyskać na badaniu lekarskim. Przydatna jest także wiadomość, że donoszony noworodek powinien zmieścić się w ubrankach długości 46-54 cm.

Rozmiar dla noworodka – jakie są możliwości?

ubranka rozmiary dla noworodka

Najczęściej spotykane rozmiary dla noworodków rozpoczynają się od 56. Zdarza się jednak tak, że drobne maluszki lub wcześniaki potrzebują mniejszych ubranek. Dlatego w MyBasic oferujemy trzy wielkości:

  • 50-56,

  • 56-62,

  • 62-68.

Ubranka dla noworodka rozmiar 50 to pierwsza możliwości, to ubranka dla najmniejszych dzieciaczków. Dla standardowego maluszka sprawdzi się środkowy rozmiar 56-62.

Jak mierzyć rozmiar ubranek dla noworodka?

Noworodka nie łatwo zmierzyć. Należy pomierzyć od czubka głowy do pięt, jednak może się to okazać trudne. Warto zrobić to po kawałku. Od czubka głowy do pupy, a następnie do pięt. Fakt, że maluch rzadko ma wyprostowane nóżki nie pomaga. W tej sytuacji można zmierzyć odległość od czubka do bioder, od bioder do kolanek i od kolanek do pięt i te wartości zsumować. Powinien nam wyjść z tego orientacyjny wzrost.

Najpopularniejsze rozmiary ubranek dla noworodka

noworodek wymiary ciuszków

Najpopularniejszy, jak już wspomnieliśmy jest rozmiar 56. To takie ciuszki może wybrać większość rodziców. Zwykle przydadzą się w pierwszym miesiącu życia dziecka. Oczywiście w zależności od producenta rozmiar ten może zawierać się w przedziale od do lub być wyrażony jedną cyfrą. Tutaj w razie wątpliwości warto zerknąć do tabeli rozmiarów, gdzie powinniśmy znaleźć dodatkowe informacje, jak np. długość rękawka czy obwód klatki piersiowej. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre ubranka mogą mieć możliwość podwinięcia i mogą posłużyć na dłuższy czas.

Dopasowanie czapeczki dla noworodka

Czapeczka dla maluszka powinna być delikatna i miękka. Najlepiej sprawdzi się czapeczka bawełniana. Oczywiście model należy dopasować do okoliczności, w szpitalu i domu na początek wystarczy lekka wersja, natomiast jeśli mowa o spacerach z noworodkiem, to czapeczkę należy już dopasować do pogody.

Jak zmierzyć rozmiar główki noworodka?

Czapka to niezbędnik noworodka, ale jaki rozmiar czapki dla noworodka będzie najlepszy? Do pomiaru wybierzmy delikatną, materiałowa miarkę krawiecką. Obwód mierzymy od czoła maluszka i nad uszami. Na tej podstawie możemy dobrać czapeczkę, najczęściej bowiem podaje się obwody czapeczek. Będą to więc np. 34, 36, 40 itp.

Dopasowanie rozmiaru skarpetek dla noworodka

rozmiar skarpetek noworodek

Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar skarpetek dla noworodka wybrać, zmierz stopę malcowi, od pięty do końca największego palca. W ten sposób możemy określić rozmiar stopy noworodka. W tabeli rozmiarów powinnaś znaleźć otrzymany wymiar, ewentualnie będzie się on zawierał w którymś z przedziałów. Dla maluszków często sprawdzają się skarpetki na długość 7 do 9 cm. Często rozmiar ten jest wskazany jako 11/13, może także być podany jedynie przedział wiekowy, wszystko zależy od producenta.

Porady

Wcześniejsze wpisy z tej kategorii: